Forum
Losowe zdjęcie
Stefan Ramułt
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
Stojgniew
wysłane dnia: 25.10.2011 21:05
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich
Darku, prawda jest taka, że oboje weszliśmy w ten spór z pozycji pewnych siebie i przekonanych o swojej racji ekspertów, a okazało się, że ani Ty ani ja nie znamy pełnej literatury problemu. To tylko ukazuje jak łatwo ludzie zatrzymują i strzegą w swojej świadomości tych faktów i tez które pasują do ich widzimisię. Trzeba tego unikać.


Ja oparłem się na pracy Dr Wroniszewskiego:

http://www.tucholski.pl/index.php?pid=13

Który wyraźnie stwiedza, iż w XV wieku Długosz jako herb województwa pomorskiego przytoczył Orła Mieczowego... Nie wiem na ile prawdziwa jest teza, iż tradycję gryfa zapoczątkował przez omyłkę Paprocki ale grafika w kronice Bielskiego jak i późniejsze ryciny to już czasy po Paprockim. Na pewno na uwagę zasługuje informacja o chorągwi z XVI wieku - ale jak widać nie jest to chorągiew tylko rycina - skąd pochodzi, i z jakiego okresu? Tego juz nie przytoczyłeś. Warto chyba zwrócić uwagę na źródło, kontekst i okres jej powstania. W każdym razie problem gryfa jako symbolu Pomorza Wschodniego nie okazał się taki jednoznaczny i oczywisty jak na początku dyskusji.


----------------
Niemce ledze, Niemce ledze, a Poelósze bedło,
Jak se bedło rozjuchalo, Wsztkich Niemców poeł....

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich CzDark 21.10.2011 21:01
     Re: Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich jozef 21.10.2011 21:43
   » Re: Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich Stojgniew 25.10.2011 21:05
       Re: Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich CzDark 25.10.2011 21:16
         Re: Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich Stojgniew 25.10.2011 21:41

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002