Forum
Losowe zdjęcie
Krzyż - Wdzydze (2939)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
Mestwin
wysłane dnia: 25.11.2011 4:57
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 17.11.2011
z:
Wiadomości: 77
Re: Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny
Trzeba odróżnić tutaj kilka problemów, które zwykle się upraszcza lub zlewa w jeden. Są to:

1. Pochodzenie pierwszych osadników i ich pokrewieństwo językowe i etniczne.

2. Wpływ zmian politycznej przynależności i ruchy osadniczych na stosuki językowe.

Gruntownym błędem jest przenoszenie sytuacji z czasów dzisiejszych na przeszłe gdy języki słowiańskie, zwłaszcza lechickie zachodniosłowiańskie, stanowiły grupę dialektów bardzo pokrewnych. I trzeba to od razu podkreślić - mówienie o jakichś prastarych kontrastach językowych, antycznym zróżnicowaniu dialektalnym Słowian Zachodnich jest z księżyca wzięte. Ten problem nie istnieje w literaturze, więc debata na ten temat jest tej samej wartości co dyskusja nad tym którą rasę Stwórca uczynił najbardziej wartościową. Nie ma oparcia w slawistyce. Przed X wiekiem nie istniały osobne języki zachodnioslowiańskie.

Stąd też przynależność Krajny do Wielkopolski nieprzerwanie od początku XI wieku przesądziła o jej charakterze językowym, zupełnie niezależnie od jej pierwotnego pokrewieństwa tak jak na Śląsku podziały polityczne między domenami Przemyślidów i Piastów przesądziły o granicach dialektalnych. Izoglosy dialektów przecięły dawne obszary plemienne i rozłożyły się wzdłuż granic państwowych. Początkowo w VII-X wieku Krajna została słabo zasiedlona przez grupy Słowian Zachodnich reprezentujące zapewne północno-zachodni horyzont kulturowy Sukow-Szeligi. W tym wczesnym okresie tuż po rozpadzie pierwotnych wspólnot słowiańskich i masowych wędrówkach ludność ta nie mówiła żadnymi osobnymi "językami". W VII-IX wieku nie istniał ani osobny język czeski, ani osobny język staropolski ani pomorski czy kaszubski. Trudno nawet stwierdzić czy i kiedy dokładnie z rozproszonych społeczności rodowych i z systemu opolnego powstały struktury wielkoplemienne Polan, Mazowszan czy Kaszubów znane z historii. Być może początkowo pierwotne różnice dialektalne mocniej łączyły połduniową Polskę z Czechami i Morawami, na co wskazywałby model kulturowy. W dużej mierze to dopiero od późniejszych wydarzeń w epoce feudalnej i także podziałów politycznych zależało jak rozwiną się poszczególne dialekty i w którym kierunku będą ewoluować. Tak więc nic dziwnego, że np. Krajna nie posiada wielu innowacji pomorskich skoro nie brała udziału w powstawaniau języka pomorskiego a później kaszubskiego, będąc od podboju Krzywoustego politycznie odseparowana.

Czy można jednak niezależnie od problemu późniejszego różnicowania sie jezyków lechickich wydedukować kim byli pierwsi Krajniacy z VII-X wieku i skąd przybyli? Sądzę, że nie. Najstarsze cechy dialektalne i toponimy z Krajny wskazują na związki z Polską i nie wykazują ani pomorskich/kaszubskich innowacji ani typowych archaizmów - jak sonantów l miękkiego zgłoskotwórczego, toponimów z TarT i TłoT. Choć dawniej niektóre z tych archaizmów obejmowały także część Polski. Jeśli archaizmy takie istniały to musiały one zaniknąć bardzo wcześnie w tym tak jak w całej średniowiecznej Polsce i dziś pamięć o nich przepadła. Inna bajka z Kociewiem. Tutaj dynamika zmian nie była taka jak na południu. Podczas gdy Krajna od XI do połowy XV wieku i wojny 13 letniej była w Polsce, Pomorze Wschodnie wraz Kociewiem było albo politycznie autonomiczne albo w ogóle niezależne. Dlatego Krajny Kaszubszczyzna nie mogła obejmować bo powstała już po X wieku. A Kociewie mogła. Tam zmiany zachodzące w języku staropolskim przez długie wieki nie miału takiego odźwięku. Stąd pozostały Gardy TarTy TołTy i inne archaizmy.

Ostatecznie chodzi o to by brać pod uwagę płynność procesów ewolucji dialektalnej i czynnik polityczny które odgrwał niemałą rolę w tych procesach jak i nawarstwianie się fal osadniczych z których jedne mogły zacierać ślady poprzednich.. Konieczne trzeba pamiętać, że języki i dialekty powstawały przez całe wieki. Tu nie ma nic pewnego. Pewne przesłanki co do pierwotnych stosunków plemiennych można wysnuć w oparciu o najstarsze cechy dialektalne których chronologia sięga wczesnego średniowiecza.


Cytat:
W raz z zwycięstwem Polan (a w zasadzie już Polaków) musiało dojść do ruchów migracyjnych (bardziej zaludniony kraj). Rozpoczęło się przenikanie kultur i języka, i wygrała ta bardziej faworyzowana przez władzę oraz mimo wszystko wyższa (z całym szacunkiem dla Kaszubów). Najpierw spolonizowała się szlachta (przecież pan spod Tucholi musiał się dogadać z panem spod Kijowa na Sejmie), potem z czasem i chłopstwo. I postępowało to przez wiele, wiele lat. Tym razem drogą zupełnie pokojową.


Tok rozumowania jak najbardziej słuszny. Dodać tylko trzeba tylko że nie wiadomo jakie dokladnie plemiona zamieszkiwały Krajnę czy Kociewie i skąd przybyły. Na dobrą sprawę nie wiadomo czy istniała tam organizacja plemienna. Na pewno początkowo nie mówiły silnie zróżniocowanymi dialektami. W trakcie trwania wydarzeń politycznych i ruchów osadniczych dialekty cały czas uległy dynamicznej ewolucji. Grupy żyjące między większymi plemionami mogły zapożyczać innowacje od obydwu sąsiadów, wykazywac cehcy pośrednie. Na pewno więc początkowo granice dialektalne były płynne. Gdyż fale osadnicze raczej nie przesuwały się "skokowo" ale zasiedlano jedną ekumenę po drugiej. Nawet gdy środek ciężkości przesuwał się w obrębie większego obszaru to zwykle pozostawał jakiś "ogon", osadniczy ślad. Musiały więc początkowo istnieć liczne strefy przejściowe - uzależnione od intensywności sąsiedzkich kontaktow. Później sam fakt separacji niektórych plemion i scalenia ich w organiźmie państwowym Piastów mógł przesądzić o ich unifikacji i "odcięciu" od sąsiadów z drugiej strony nowej politycznej granicy. W ten sposób wydarzenia polityczne mogły z czasem prowadzić do stopniowego zaniku stref przejściowych i zmniejszenia się różnorodności językowej. Proces ten niewelowały migracje. Wszystko zależy od tego jak hermetyczne były bariery polityczne, granice. Tam gdzie były one słabe, lub na językowych peryferiach strefy przejściowe mogły istnieć dalej. Językowe innowacje zrodzone w dialektalnych centrach nie rozprzestrzeniały się od razu równomiernie po całym obszarze i nie docierały od razu do peryferiów. W ten sposób sąsiednie dialekty mogły konkurować ze sobą o słabiej zorganizowane i zaludnione obszary pograniczne. Procesy te przypominalyby nieco dyspersje serii fal, jedna po drugiej od epicentrum w różnych kierukach. Każda fala to innowacja lub zanik archaizmu. Różne fale nachodzą na siebie w czasie.

Sytuacją wyjściową w VI-VII wieku był brak większego zróżnicowania językowego. Dopiero późniejsze wydarzenia ostatecznie zadecydowały o rozwoju językowym a więc i charakterze etnicznym poszczególnych grup i narodów zachodniosłowiańskich. To nie tak, że od początku były osobne 100% czyste i nieskazitelne języki czy też populacje A B i C... a bogowie stworzyli każdy gatunek z osobna. Takie języki/populacje mogłyby powstać w sztucznych warunkach idealnej izolacji systemu zamkniętego. Początkowo istniał tylko wspólny prasłowiański język który następnie zróżnicował się w całe spektrum dialektalne, wraz z izolacją poszczególnych populacji. Przy czym nie było tutaj od razu żadnych wyrazistych i osobnych A B i C bo ta izolacja nigdy nie była idealna. Takiemu wyrazistemu scalaniu na pewno sprzyjało tworzenie się wspólnot plemiennych i państwowych, izolacja polityczna i osadnicza. Niwelowalo je mieszanie się ludności, migracje, zmiany granic itd. Jeśli więc mówimy o tej pierwotnej przynależności plemiennej miejmy te wszystkie haczyki na względzie, skupiajmy się tylko na tych cechach ktore chronologicznie pasują do wybranego orkesu i nie upraszczajmy.

Wracając do tematu Kociewia, zdanie Brezy i Tredera przedstawiłem już w innym wątku. Tu przytoczę zdanie Górnowicza z Toponimii powiatu starogardzkiego 1985:

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 30.10.2011 22:38
     Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Stojgniew 30.10.2011 22:57
       Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 30.10.2011 23:01
         Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Stojgniew 30.10.2011 23:07
           Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 30.10.2011 23:11
             Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Stojgniew 30.10.2011 23:14
               Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 31.10.2011 18:01
                 Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Stojgniew 31.10.2011 19:53
                   Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 31.10.2011 23:56
                     Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Stojgniew 1.11.2011 0:27
                       Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 1.11.2011 0:50
                         Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Stojgniew 1.11.2011 0:56
                           Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Stojgniew 1.11.2011 12:19
                           Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 1.11.2011 21:31
                             Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Michal 2.11.2011 17:12
                               Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Jark 2.11.2011 19:32
                               Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 2.11.2011 20:48
               Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 2.11.2011 21:37
                 Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Jark 2.11.2011 21:57
                   Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 2.11.2011 23:08
                     Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Michal 3.11.2011 14:57
                       Prof. Labuda o genezie mowy kociewskiej CzDark 3.11.2011 19:54
                         Re: Prof. Labuda o genezie mowy kociewskiej Michal 4.11.2011 13:21
                       Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 4.11.2011 15:54
                         Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 6.11.2011 3:01
                         Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Michal 6.11.2011 12:07
                           Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 7.11.2011 17:55
                             Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Michal 10.11.2011 14:10
                               Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 16.11.2011 23:31
                                 Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Michal 17.11.2011 10:08
                                   Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 17.11.2011 12:19
                                     Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Michal 17.11.2011 22:56
                                       Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 18.11.2011 6:29
                                         Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Michal 18.11.2011 16:59
                                           Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej CzDark 18.11.2011 21:49
                                             Re: Prof. Piskorski o genezie mowy kociewskiej Michal 19.11.2011 15:16
                                               Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii CzDark 20.11.2011 8:07
                                                 Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii Mestwin 20.11.2011 18:18
                                                   Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii Michal 20.11.2011 19:24
                                                     Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii CzDark 20.11.2011 20:56
                                                       Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii Michal 21.11.2011 1:09
                                                       Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii Mestwin 21.11.2011 1:09
                                                         Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii CzDark 23.11.2011 17:40
                                                           Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii Mestwin 23.11.2011 18:33
                                                             Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii Mestwin 23.11.2011 19:08
                                                             Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii Michal 23.11.2011 22:37
                                                               Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii Mestwin 23.11.2011 23:52
                                                                 Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny Mestwin 24.11.2011 0:30
                                                                   Re: Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny Wilku 25.11.2011 1:53
                                                                   » Re: Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny Mestwin 25.11.2011 4:57
                                                                       Re: Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny Wilku 25.11.2011 13:17
                                                                         Re: Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny Mestwin 25.11.2011 14:03
                                                                         Re: Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny CzDark 25.3.2012 13:00
                                                                       Re: Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny CzDark 25.3.2012 13:07
                                                                         Re: Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny Michal 26.3.2012 17:16
                                                                           Re: Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny CzDark 28.3.2012 3:05
                                                                             Re: Granice zjawisk pomorskich, a granice języka pomorskie, a granice Kaszubszczyzny Michal 28.3.2012 20:24
                                                               Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii CzDark 25.3.2012 4:21
                                                               Re: Prof. Piskorski o gwarach Nowej Marchii CzDark 25.3.2012 4:38

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002