Forum
Losowe zdjęcie
Sielankowy nastrój.
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 19.11.2011 1:11
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA
Cytat:
Podobieństwa między Finami a Szwedami biorą się z realnego pokrewieństwa genetycznego. Wysoka frekwencja haplogrupy N jest zapewne efektem tysięcy lat dryftu od czasów gdy obszar ten zamieszkiwały jeszcze grupy zbieracko-łowieckie o niewielkiej liczebności. W tak małych populacjach wyjątkowo sprawni łowcy, silni mężczyźni często posiadali więcej żon i więcej potomstwa. Z czasem jednostki takie dawały początek całym rodom lub klanom które "monopolizowały" życie społeczne i jako elita cieszyły się większą żywotnością i płodnością. Dodatkowo, wypadki losowe często niszczyły znaczną część różnorodności, a poszczególne allele w tych warunkach szybko ulegały utrwaleniu "fixation". Ponieważ chromosom Y nie ulega rekombinacji można całego go traktować jako kolosalny haplotyp lub allel.


W przypadku Finów trzeba podkreślić trzy ważne sprawy:

1) wysoką niejednorodność tej populacji
2) element uralskojęzyczny należy tu chyba postrzegać jako ludność, która podporządkowała sobie ludność mówiącą innym językiem obecnie nam nieznanym
3) Szeroko rozumiani Finowie "ochoczo" mieszali się z ludami sąsiednimi jak Słowianie i Germanie.

Do Twojej wypowiedzi pasują słowa - "Żeby przegrać nie trzeba przegrywać, wystarczy rzadziej wygrywać". Jednak, żeby nastapiło zmniejszenie się częstotliwości występowania danego haplotypu chromosomu Y niekorzystne allele muszą być związane z tym chromosomem, a jak wiadomo chromosom Y nie jest zbyt bogaty w geny (78). Zdecydowana większość genów (są ich setki) odpowiedzialnych za wzrost znajduje się na innych chromosomach. Stąd nie do końca przekonuje mnie, że w DUŻEJ populacji nastąpi zmniejszenie się częstotliwości danego allelu znajdującego się na chromosomie Y. Nie mówię oczywiście o sytuacji gdy mamy do czynienia z jakimś defektem mogącym skutkować chorobą. Oczywiście nie zawsze wysoki wzrost jest preferowany, w przypadku populacji żyjących w tundrze bardziej korzystny jest chyba niższy wzrost i bardziej krępa budowa ciała z niewystającymi członkami ciała jak uszy, oczy, nos itp., których zwiększona powierzchnia skutkuje także zwiększonym oddawaniem ciepła. ale i chyba w przypadku takiej budowy zdecydowana większość genów za to odpowiedzialnych (jeśli nie wszystkie) znajduje się na innych chromosomach.

Cytat:
Jeden ludzik to jedna przebadana osoba. Próbki są malutkie. Moim zdaniem nazwy niektórych haplotypów są bardzo mylące. Przykładowo "pomorskie" haplotypy które liczne są w Małopolsce, czy "pomorsko-pruskie", które poza Pomorzem najliczniej występują na Mazowszu, a w samych Prusach tylko w jednej czy dwóch próbkach. Przez wzgląd na malutką liczebność przebadanych osób trudno stwierdzić na ile sa one reprezentatywne dla lokalnej popluacji. Można też mieć uzasadnione wątpliwości co do losowości tych próbek. Nie każdy interesuje się genetyką genealogiczną i nie każdy może pozwolić sobie na kupno testów. To tyle moich rad. Pozdrawiam wszystkich forumowych pasjonatów genetyki!


Nazwa "pomorsko-pruski" myślę, że jest niekoniecznie zła. To, że na północnym Mazowszu są allele "pruskie" nie jest niczym niespodziewanym. Od dawna wiadomo, że Mazurzy północni, w tym przede wszystkim Mazurzy pruscy i Kurpie to przynajmniej w dużej mierze potomkowie Prusów i Jaćwingów.

Co do liczebności tych prób - ze względu na ich skąpość i na dodatek brak danych co do charakteru badanej ludności wstrzymałbym się z wyciąganiem z nich zbyt daleko idących wniosków. Czytałem kiedyś publikację, gdzie wyszło że najbliższymi krewnymi Słowaków są ... Włosi. Jednak okazało się to być głównie spowodowane bardzo małą liczebnością próbek z obszaru Słowacji.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA Mestwin 18.11.2011 23:33
   » Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA CzDark 19.11.2011 1:11
       Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA Mestwin 19.11.2011 17:11
         Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA CzDark 25.11.2011 20:54
           Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA Mestwin 25.11.2011 22:43
     Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA SaszaR1a1a1 15.2.2012 18:57
       Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA CzDark 15.2.2012 19:55

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002