Forum
Losowe zdjęcie
Zwycięzcy
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
SaszaR1a1a1
wysłane dnia: 15.2.2012 18:57
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 6.4.2011
z:
Wiadomości: 73
Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA
Do MESTWINA:
Cytat:
Podobieństwa między Finami a Szwedami biorą się z realnego pokrewieństwa genetycznego. Wysoka frekwencja haplogrupy N jest zapewne efektem tysięcy lat dryftu od czasów gdy obszar ten zamieszkiwały jeszcze grupy zbieracko-łowieckie o niewielkiej liczebności

Dlaczego frekwencja N jest efektem dryfu, a nie migracji z zewnątrz? Przecież haplogrupa N, o którą tu chodzi, jest pochodzenia azjatyckiego. Powstała podobno w rejonie Południowej Syberii (głównie Ałtaj) i stamtąd migrowała na Ural (dlatego nosi nazwę grupy ugrofińskiej) i zaludniła północną Rosję, a potem rejon północnego Bałtyku (Skandynawia i kraje Bałtyckie). Co to ma wspólnego z dryfem?

Cytat:
Ponieważ chromosom Y nie ulega rekombinacji można całego go traktować jako kolosalny haplotyp lub allel
.
Nie, haplotyp to zupełnie coś innego, allel to także cos innego.
Czymś innym jest też marker, znacznik, wyróżnik. I on by tu może najbardziej pasował.

Cytat:
Jeśli chodzi o chromosom Y to nie jest on neutralnym allelem który nie podlega silnej selekcji ale wręcz przeciwnie jest on markerem sprawności "fitness" calego genomu

Nie, chromosom Y nie jest allelem. Nie jest też markerem sprawności genomu.
Od chromosomu Y zależą tylko funkcje seksualne. O wszystkich innych sprawnościach decydują pozostałe 22 chromosomy, zresztą daleko większe i bogatsze w geny.

Cytat:
Pamiętajmy, że w drzewie genealogicznym przodków każdego mężczyzny połowa osób to mężczyźni, ale nie wszyscy oczywiście byli noscielami odziedziczonego chromosomu Y
.
Nie! Każdy mężczyzna jest nosicielem odziedziczonego chromosomu Y.
I nie ma innego chromosomu Y, niż ten odziedziczony od przodka w linii prostej.

Cytat:
Wiele genów dziedziczymy po dziadkach od strony mamy, mamy ojca itp.

No własnie, teraz geny. Nie wolno mieszać genów i chromosomów!

Cytat:
Moim zdaniem nazwy niektórych haplotypów są bardzo mylące. Przykładowo "pomorskie" haplotypy które liczne są w Małopolsce, czy "pomorsko-pruskie", które poza Pomorzem najliczniej występują na Mazowszu, a w samych Prusach tylko w jednej czy dwóch próbkach. Przez wzgląd na malutką liczebność przebadanych osób trudno stwierdzić na ile sa one reprezentatywne dla lokalnej popluacji. Można też mieć uzasadnione wątpliwości co do losowości tych próbek. Nie każdy interesuje się genetyką genealogiczną i nie każdy może pozwolić sobie na kupno testów
.
Haplotypy nie mają nazw.
Haplotypy to osobisty zestaw alleli (tj. liczby powtórzeń STR) w wyznaczonych markerach (miejscach, znacznikach) Y-DNA.
Nazwy natomiast mają haplogrupy,
czyli grupy ludzi i ich jednakowych mutacji SNP (haplos, gr = jednakowy). Oznaczone literami alfabetu dodatkowe, geograficzne czy etniczne nazwy poszczególnych haplogrup są nieoficjalne, nadawane przez ich nosicieli lub społeczności genealogów. Ulegają zmianie wraz z pojawieniem się nowych faktów, np. odkrycia nowych mutacji i podziału dotychczasowych haplogrup albo odsłoniecia się innego regionu ich występowanuia.
Nazwami więc nie należy się martwić. Mają tylko cel użytkowy, doraźny, przeważnie związany z większym zagęszczeniem haplogrupy w regionie.

Cytat:
Finowie w analizach pokrewieństwa genetycznego na podstawie markerów całego genomu zawsze stanowią genetyczny outlier na tle innych narodów europejskich ale w porównaniu z populacjami Azji stanowią naród o charakterze niewątpliwie europejskim.

Nie mieszajmy genetyki z etnografią!

Cytat:
Nie chcę zagłębiać się w debaty na temat stopnia nieeuropejskości Finów. Chce tylko posługując się ich przykładem podkreślić, że często frekwencja chromosomu Y jest dysproporcjonalnie zawyżona lub zaniżona względem całego genomu
.
Nie. Frekwencja chromosomu Y w genomie jest ustalona na zawsze. Jest on zawsze jeden w całym genomie, czyli w komplecie 23/46 chromosomów.
Nie wiedziałeś, co to jest genom?

Cytat:
Choćby każda para alleli występowała w frekwencji 50% do 50% to z pokolenia na pokolenie tylko na skutek szansy i przypadku jedne allele nie będą tak częśto przekazywane potomstwu jak inne.

O jakich parach alledi tu mowa? Alleli czego?

Cytat:
Chromosm Y jako wyjątek nie podlegający rekombinacji cały jest jednym wielkim haplotypem z prawie wszystkimi allelami przekazywanymi zawsze w tym samym zestawie. Można więc można uznać go w uproszczeniue za jeden taki "allel", a brak większej ilości genów odpowiedzialnych za cechy fenotypowe uzasadnia to uproszczenie
.
Znów trzeba zapytać, co to jest w genealogii genetycznej allel, a co to jest haplotyp.

Cytat:
dopóki nie będzie to pewne i dokładnie skawntyfikowane to nazywanie haplotypów Y pomorskimi czy pruskimi podczas gdy spotyka się je glównie na Pomorzu ale i w okolicy Płocka oraz Warszawy lub w Małopolsce uważam za nieprecyzyjne, mylące i celowo komercyjne.

Wyjaśnienie zob. wyżej!

Cytat:
Więc generalnie chromosom Y nie jest dobrym miernikiem pokrewieństwa. Żaden marker podlegający silnej społecznej selekcji, jej zmiennym trendom, nie jest. Do badania pokrewieństwa najlepsze są markery relatywnie neutralne.

Y-DNA jest przekazywane w liniach prostych z ojców na synów i tylko ono może wskazywać na ojcowskie pochodzenie i ojcowska genealogią mężczyzny, począwszy od pierwszego mężczyzny “chromosomalnego Adama”.
Dla kobiet takim nośnikiem genealogii w linii prostej są geny mitochondrialne, czyli mDNA. Wskazuja one na genealogię każdej dzisiejszej kobiety od pierwszej matki, czyli “mitochondrialnej Ewy”.
Wszelkie inne, tzw. autosomalne geny, aDNA, są dziedziczone w liniach prostych i ukośnych, chodzą więc jakby zygzakami i tworzą tylko chmurę informacyjną odnośnie genealogii ludzkiej.
Pozdrawiam.
Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA Mestwin 18.11.2011 23:33
     Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA CzDark 19.11.2011 1:11
       Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA Mestwin 19.11.2011 17:11
         Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA CzDark 25.11.2011 20:54
           Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA Mestwin 25.11.2011 22:43
   » Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA SaszaR1a1a1 15.2.2012 18:57
       Re: O czym trzeba pamiętać przy omawianiu wyników badań Y-DNA CzDark 15.2.2012 19:55

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002