Forum
Losowe zdjęcie
Zdunowice koło Sulęczyna
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo.

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
Pendzel
wysłane dnia: 18.6.2012 0:31
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo.
To, co napiszę będzie obrazoburcze i przysporzy mi przeciwników, ale nie będę mówił fałszu, wszystko będzie zgodne z prawdą oraz nauką Kościoła. Najpierw część ładniejsza.
Ścinanie Kani jest krwawą ofiarą ze zwierzęcia. Dobrze, zgadzam się. Dzisiaj już się nie używa żywego ptactwa, ale symbolika pozostaje ta sama. Ma okrutną wymowę? Nie, ma na celu odwrócenie złego losu i sprowadzenie szczęścia, poza tym jest po części odkupieniem grzeszków poprzez ich przeniesienie na kanię choć większość win, które się zrzuca na ptaka była niezależna od ludzi, np. zła pogoda i brak plonów. Nie uważam, by był niewychowawczy udział dzieci w tym obrzędzie, dziś bardziej spektaklu, ponieważ śmierć jest naturalnym elementem życia, a zabijanie zwierząt jest normalne (nie dla wegetarian). Robią to także w cywilizowanych krajach. Publicznie, dla zabawy, niehumanitarnie? Nikt dzisiaj ptaków nie zabija podczas Ścinania Kani, co już napisałem. Kiedyś ludzie widzieli więcej przemocy i to dużo gorszej. Sądzę, że mnie by nie przeszkadzało zabicie prawdziwego ptaka. W końcu to rytuał religijny.
Przechodzę do części brzydkiej. Chcę omówić obrzęd mszy świętej. Na początku zrzucamy nasze grzechy i winy na drugiego człowieka. Zgodził się dobrowolnie je przyjąć, dobrze, idźmy dalej. Potem prosimy o litość, by kara za nasze winy nas ominęła. W kulminacyjnym momencie zabija się tego człowieka za nic. Krwawa ofiara dokonuje się na każdej mszy świętej jak mówi Kościół. Nie jest to symboliczne jak atrapa ptaka, proszę spytać księży. Czy udział dzieci w zabijaniu człowieka jest wychowawczy? Jak najbardziej, przecież nic nie widać, nie ma gestów zabijania, wszystko jest ukryte pod otoczką symboli. Dobrze napisałem? Ja nie uważam tego za barbarzyństwo, ale z założeniem, jakie zostało przyjęte dla Ścinania Kani, ten rytuał jest o wiele gorszy. Poza tym może wywoływać skojarzenia z przestarzałością i ludowością staroświecką, nienowoczesną. Czy ktoś chce, by msza św. przeszła do historii, bo jest krwawym rytuałem? Czy zabijanie ludzi powinno przysparzać szacunku i sympatii? Dlaczego nie pozwala się na samobójstwo ludziom dzisiaj, a Jezusowi się pozwala? Bo jest bogiem? Nie każdy w to wierzy. Był człowiekiem, temu nikt nie zaprzeczy. Samobójcy też ludzie.
Przekazałem sens teologiczny mszy, nic nie dodałem od siebie, przyjąłem założenia z pierwszego postu, by nie oceniać na innych zasadach, kryteria więc pozostały te same. Posłużę się na końcu kwazicytatem. Jeżeli coś skłamałem, proszę mi udowodnić, a jeżeli dobrze mówię, to kto ma prawo się bulwersować?


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. pienczke 17.6.2012 12:02
     Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. szkotka 17.6.2012 13:53
     Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. bora 17.6.2012 23:24
       Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. sternik 19.6.2012 12:10
         Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. Pendzel 20.6.2012 0:41
           Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. sternik 20.6.2012 3:51
             Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. Pendzel 20.6.2012 13:57
               Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. sternik 20.6.2012 14:43
   » Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. Pendzel 18.6.2012 0:31
       Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. szadi 8.7.2012 13:01

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002