Forum
Losowe zdjęcie
Borowy Młyn. Obchody zakończenia II wojny światowej
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo.

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
szadi
wysłane dnia: 8.7.2012 13:01
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 31.12.2010
z:
Wiadomości: 27
Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo.
Fajnie, że wątek wrócił do Ścinania Kani. Według mnie, Kaszuba, który chce by jego naród się rozwijał, umacniał tożsamość i rósł w siłę w dobrobycie, Ścinanie Kani jest świetnym obrzędem. Każdy naród z pewnym namaszczeniem traktuje folklor, w mniejszym lub większym stopniu. Oczywiście, w przypadku Kaszubów panuje błędne myślenie, że tylko folklor jest naszą kulturą, ale nie warto z tego powodu pobadać w folklorofobię.

Dlaczego obrzęd Ścinania Kani jest lepszy od śpiewania Kaszëbsczich jezorów, skoro to drugie jest takie kolorowe, wesołe i poprawne politycznie? Bo Kania jest prawdziwym zwyczajem, który Kaszubi przekazywali z pokolenia na pokolenie prawdopodobnie od ponad tysiąca lat. A o Kaszëbsczich jezorach to nawet Cenôwa nie słyszał, bo było na to za wcześnie. Poprawność polityczną możemy sobie zachować dla turystów, ale dla mnie tożsamość nie jest tylko formą zarobku na przyjezdnych. Jestem dumny z naszych działaczy, bohaterów, historii, ale także z prostego ludu i tego obrzędu, który pokazuje, że nasz lud zawsze szanował prawo i porządek i opowiadał się po dobrej stronie. Takie jest przesłanie obrzędu.

Jeśli komuś się nie podoba to tylko dlatego, że chce, abyśmy na zewnątrz byli uśmiechnięci i weseli to jego sprawa- niech pokazuje Kaszubów jako bezstresowych, z kulturą mającą 50 lat, którzy nie zasługują na szacunek a co najwyżej na sympatię. Może używam wielkich słów w odniesieniu do zwykłego zwyczaju ludowego, ale tak właśnie myślę.
Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. pienczke 17.6.2012 12:02
     Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. szkotka 17.6.2012 13:53
     Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. bora 17.6.2012 23:24
       Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. sternik 19.6.2012 12:10
         Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. Pendzel 20.6.2012 0:41
           Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. sternik 20.6.2012 3:51
             Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. Pendzel 20.6.2012 13:57
               Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. sternik 20.6.2012 14:43
     Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. Pendzel 18.6.2012 0:31
     » Re: Ścinanie Kani jest niefajne, obciachowe i niekorzystne wizerunkowo. szadi 8.7.2012 13:01

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002