Forum
Losowe zdjęcie
Zjazd Kaszubów w Kościerzynie. Kaszubi z Kolbud
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     cnoty pruskie

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
sternik
wysłane dnia: 18.10.2012 13:13
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.1.2012
z:
Wiadomości: 110
Re: cnoty pruskie
Cytat:
na starych mapach, jeszcze sprzed państwa krzyżackiego, Pomorze jest zwane Prusy,Prusia, czy jakoś tak


Chyba jednak nie tak.

Cytat:
Standardowe jest uprzedzenie pana z Mazowsza do Niemczyzny


A to ciekawe spostrzeżenie... Tylko o jakiego Pana chodzi? Bo ANI JA ani, jak przynajmniej wynika z moich obserwacji, Pan Jarek ani Pan Pienczke nie mieszkaliśmy nie mieszkamy i nie wywodzimy korzeni z Mazowsza? (Być może Pan Pienczke jest wyjątkiem, bo wspominał coś o pomieszkiwaniu między nie-Kaszubami)

Cytat:
Typowe dla regionu, rodzaj wywyższania najlepiej widoczny w Warszawce


Typowy propagandowy slogan, powtarzany jak mantra do znudzenia w pewnych kręgach, za którym nic nie stoi. Na zasadzie bzdura powtórzona 1500 razy stanie sie faktem? :)




Ciekawe jest jednak Pani podejście do problemu. Już sam fakt, że moją krytykę pienczkowskiej wizji "cnót pruskich" uznała Pani za "antyniemieckość" zastanawia. Przecież w moich wypowiedziach odnosiłem się do Prus, a nie do Niemiec i mówiłem o polityce pruskiej, a nie "niemieckiej" więc skąd się wzięli w równaniu "Niemcy? "Niemczyzna" nie jest tożsama z Prusami i nigdzie o "Niemczyźnie" nie pisałem - proszę więc uprzejmie albo dokładniej doczytać temat albo powstrzymać od tego typu imputacji i nie wprowadzać pojęciowego zamieszania.

Jeszcze bardziej ciekawe jest jednak to, że zaraz potem bezpodstawnie przypięła mi Pani etykietę "Mazowszanina" w derogatywnym kontekście, rzekomo pełnej uprzedzeń i pychy, mitycznej "warszawki". To bardzo zastanawia... Skąd w ogóle powzięła Pani taką myśl? Że jestem z Warszawy czy z Mazowsza?

Ja nigdy nie pisałem tutaj nic o moich korzeniach ani pochodzeniu czy miejscu zamieszkania skąd więc pojawiłą się taka sugestia? Czy każdy pogląd w którym (oczywiście WEDŁUG PANI) rozmówca dystansuje się rzekomo wobec "Niemczyzny" uznaje Pani automatem za przejaw "warszawskiej" pychy, polskiego nacjonalizmu i manii wywyższania się? To bardzo ciekawy schemat myślowy. Najlepsze jest to, że nomen omen wpisuje się on idealnie w pruską politykę wbijania klina w społeczeństwo polskie. Może niech nie pisze Pani że Pomorzanie są "odmienni". Prosze od razu napisać, że są "lepsi" i nie tylko oni ale wszyscy Polacy "niemieccy" czy "popruscy" czy jak to tam Pani kiedyś okresliła... To typowy niemiecki punkt widzenia! W Poznańskiem i na Pomorzu to już w zasadzie nie Polacy tylko polscy Prusacy. Przecież Tak było 100 lat temu! Ja w życiu byłem w Warszawie i generalnie na Mazowszu może 3, może 4 razy. I nigdy nie spotkałem się z żadnymi uprzedzeniami i pychą. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza na mazowieckiej wsi doświadczyłem wielu przejawów gościnności i uprzejmości. I nie przeszkadza mi ani bieda ani ubóstwo. Może dziś nie byłoby tych problemów gdyby nie epoka hitlerowskiej i sowieckiej okupacji.

Dlatego brzydzi mnie to co Pani pisze. O ile istotnie jest Pani płci żenskiej i tym za kogo się podaje. Brzydzą mnie obraźliwe insynuacje o moich współobywatelach i rodakach, o "warszawce" , o Mazowszu, o polskiej "średniej krajowej", o "wywyższaniu się" i wiele innych które padły z Pani ust wcześniej. Brzydzi mnie to tym bardziej, że mówi to osoba która, mimo etnicznych polskich korzeni, jak sama napisała "polskość oddała walkoverem" i uważa się, ponoć, za Niemca/Niemkę. Jak w ogóle ma Pani czelność i śmie Pani osądzać i mówić coś o jakiejś "średniej krajowej"? Sortować Polaków na lepszych o gorszych w ten sposób??? Sama potwierdza Pani niestety najgorsze nurty antypolskiej pruskiej polityki narodowościowej tymi skrótami myślowymi i sloganami których Pani tutaj używa - tak apropos "wywyższania się". Alergiczna reakcja na moją absurdalną hiperbolę "cnót pruskich" hitleryzmu, hakaty i pruskiej germanizacji, którą potraktowała Pani jako generalny atak na "Niemczyznę" w ogóle, też jest bardzo wymowna i pobudza do refleksji nad tym jak Pani widzi, odbiera i z czym utożsamia "Niemczynę".
Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   cnoty pruskie pienczke 5.10.2012 10:09
     Re: cnoty pruskie Jark 6.10.2012 20:51
       Re: cnoty pruskie tgrabar 8.10.2012 20:34
     Re: cnoty pruskie sternik 13.10.2012 0:14
       Re: cnoty pruskie Jark 13.10.2012 18:29
         Re: cnoty pruskie sternik 13.10.2012 22:03
           Re: cnoty pruskie pienczke 15.10.2012 12:56
             Re: cnoty pruskie sternik 15.10.2012 16:04
               Re: cnoty pruskie Jark 16.10.2012 19:37
                 Re: cnoty pruskie sternik 17.10.2012 2:16
                   Re: cnoty pruskie szkotka 18.10.2012 1:09
                   » Re: cnoty pruskie sternik 18.10.2012 13:13
                       Re: cnoty pruskie szkotka 18.10.2012 22:52
                         Re: cnoty pruskie sternik 19.10.2012 15:18
                           Re: cnoty pruskie szkotka 19.10.2012 20:00
                             Re: cnoty pruskie IsabellaK 24.10.2012 0:01
                               Re: cnoty pruskie lorbas 26.10.2012 22:51
                                 Re: cnoty pruskie IsabellaK 28.10.2012 20:26
                                   Re: cnoty pruskie jozef 3.11.2012 23:09
                             Re: cnoty pruskie Jark 27.10.2012 17:59
                               Re: cnoty pruskie jozef 27.10.2012 20:13
                                 Re: cnoty pruskie Jark 27.10.2012 22:24
                                   Re: cnoty pruskie jozef 28.10.2012 9:55
                                     Re: cnoty pruskie sternik 28.10.2012 16:57

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002