Forum
Losowe zdjęcie
18.07.04. Odpust MB Królowej Kaszub w Sianowie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     "...a szałwija w miesce"

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 25.6.2004 9:03
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: "...a szałwija w miesce"
Cytat:

pienczke napisał:
Jeżeli jest to archaizm o starosławiańskich korzeniach, a nie jakaś przypadkowa pożyczka, może warto byłoby czasami wracać do tego słowa w literackiej kaszubszczyźnie?


Dzięki za zwrócenie uwagi na to słowo. Nie jestem językoznawcą, ale mnie się od razu skojarzyło to słowo z rosyjskim odpowiednikiem, bo uczyłem się rosyjskiego w szkole i zdawałem maturę z tego języka.

Mnie z kolei urzekły słowa "cercziew" (kościół) i "cerkwiszcze" (cmentarz), które znalazłem u Hilferdinga. Obecnie pod wpływem polszczyzny używamy "koscół" i "smatorz". Podobnie stare jest słowo "wiodro" (pogoda), które znalazłem w tym samym znaczeniu w serbskiej Biblii Vuka Karadżicia (XIX w.) i w przedrewolucyjnej Biblii rosyjskiej. Współcześni Rosjanie nie znają już tego słówka, a w wielkim słowniku rosyjskim znalazłem je z kwalifikacją "przestarzałe". Zresztą to słowo ma korzenie indoeuropejskie, podobne jest do niemieckiego "Wetter", szwedzkiego "Vaeder" czy angielskiego "weather" - "pogoda". Myślę, że kaszubszczyzna może być fascynująca jako przedmiot badań porównawczych dla slawistów, zwłaszcza kształconych za granicą, ponieważ mają oni zupełnie inną optykę. Wystarczy zresztą pogadać z Duszanem Pazdjerskim, naszym kaszubskim Serbem .

Pozdrawiam!

TŻP


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   "...a szałwija w miesce" pienczke 25.6.2004 8:36
   » Re: "...a szałwija w miesce" tczewianin 25.6.2004 9:03
       Re: "...a szałwija w miesce" pienczke 25.6.2004 9:23
         Re: "...a szałwija w miesce" gwidonus 25.6.2004 22:47
     Re: "...a szałwija w miesce" sgeppert 25.6.2004 19:16
       Re: "...a szałwija w miesce" sgeppert 29.6.2004 7:42
     Re: "...a szałwija w miesce" Tobacznik 25.6.2004 19:39

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002