Forum
Losowe zdjęcie
Kluki - "pralnia"
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     wyniki spisu - wreszcie!

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 21.10.2003 14:01
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: wyniki spisu - wreszcie!
Cytat:

Artek Horain napisał:
W Kraju Basków publikowali takie dane po ichniejszych spisach i piękne mapki. Tym bardziej, że mają się czym chwalić po 10 latach istnienia systemu nauczania baskijskiego.
Może by tak pogadać z Woj. U. Statystycznym na temat publikacji danych gminnych.
Pozdrawiam
Artek Horain
-znalazca danych spisowych


Serdecznie witam nowego Kolegę!

Na początku tylko jedno sprostowanie: dane spisowe (także te dotyczące języka) są już znane od dłuższego czasu. W dzień ich publikacji dostałem list z Biura Zarządu Głównego ZK-P w Gdańsku, w którym autor wyrażał oburzenie z faktu, że wg danych urzędowych w Polsce jest dziesięciokrotnie mniej Kaszubów niż osób posługujących się językiem kaszubskim. Nie chce mi się teraz powtarzać swojej argumentacji, ale stwierdziłem m. in., że odpowiedzialność za ten stan ponoszą także władze ZK-P, które dość niemrawo monitorowały przebieg spisu (jakim problemem było powołanie gminnych mężów zaufania z ramienia ZK-P, którzy by na bieżąco nagłaśniali nieprawidłowości?).

Pokazem bezradności jest "święte oburzenie" wyrażone przez prezesa ZK-P prof. Brunona Synaka w dokumencieKarykatura kaszubskiej rzeczywistości. Natomiast wyrażone tamże stwierdzenie: "Jeżeli chodzi o narodowość, to liczbę 5 tys. osób, które określiły swoją narodowość jako kaszubską, a więc inną niż polską, uważam i tak za zawyżoną." przypomina zaklinanie rzeczywistości, która nie spełnia naszych oczekiwań. Rok temu prezes twierdził, że nie ma osób narodowości kaszubskiej, dziś twierdzi że są, ale ich liczba jest zawyżona. Może za 20 lat wyzna, że w głebi duszy zawsze był po naszej stronie?


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   wyniki spisu - wreszcie! Gość 4.10.2003 1:49
     Re: wyniki spisu - wreszcie! Gregor 4.10.2003 3:10
       Re: wyniki spisu - wreszcie! sgeppert 6.10.2003 15:14
       Re: wyniki spisu - wreszcie! brezap 7.10.2003 17:36
         Re: wyniki spisu - wreszcie! ArturRu 9.10.2003 11:17
           Re: wyniki spisu - wreszcie! Gość 11.10.2003 0:07
           » Re: wyniki spisu - wreszcie! tczewianin 21.10.2003 14:01
               Re: wyniki spisu - wreszcie! sgeppert 21.10.2003 14:38

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002