Forum
Losowe zdjęcie
VII Zjazd Kaszubów  1
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Kaszuba? czy Kaszub?

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 2.10.2006 21:32
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszuba? czy Kaszub?
Cytat:
Na "Naszych Kaszubach" widzę formę "Kaszuba"

Jestem redaktorem tej strony i pisząc po polsku konsekwentnie - mam nadzieję - używam formy "Kaszub". Skoro kaszubski i polski są odrębnymi językami, to uważam, że w każdym z nich powinno używać się form dlań właściwych. W języku polskim nazwy rodzaju męskiego pisane w formie żeńskiej występują chyba tylko w wyrazach pochodzenia grecko-łacińskiego jak np. "poeta" i są to zanikające relikty, bo już "kometa", u Mickiewicza będąca rodzaju męskiego, teraz jest wyłącznie żeńska. "Satelity", do niedawna wyłącznie męskie, wsród użytkowników GPS też coraz częściej nabierają kobiecości. Nazwy regionalne czy etniczne są również męskie w formie - Kaszub, Góral, Ślązak, Ukrainiec.

W języku kaszubskim nazwy "męsko-żeńskie" są powszechne - Kaszëba, szandara, oficéra. W polskim - nie. Dlatego po kaszubsku powiem "Kaszëba", po polsku - Kaszub. W języku polskim forma "Kaszuba" również sie przyjęła, jest uważana za równie dopuszczalną jak "Kaszub" i, jakkolwiek nie popieram jej, to nie będę przeciw niej wytaczał armat.

Wg mojej wiedzy forma "Kaszëb-a" jest germanizmem, od niemieckiej nazwy "Kaschub-e".


----------------
Stanisław Geppert

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Kaszuba? czy Kaszub? daria 2.10.2006 20:14
   » Re: Kaszuba? czy Kaszub? sgeppert 2.10.2006 21:32
     Re: Kaszuba? czy Kaszub? mkwidzinski 2.10.2006 22:20
       Re: Kaszuba? czy Kaszub? sgeppert 8.10.2006 12:36
         Re: Kaszuba? czy Kaszub? mkwidzinski 8.10.2006 13:50

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002