Forum
Losowe zdjęcie
Wielki Buczek
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     tożsamość kaszubska

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 26.10.2007 20:59
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: tożsamość kaszubska
Cytat:
- kultura kaszubska jako kultura etniczna to bardziej znak, do którego Kaszubi się odwołują, niż element ich codziennej rzeczywistości (czy tak jest w istocie? Czy faktycznie zamiast przeżywać swą kulturę traktujecie ją jak znak, a więc zespół określonych cech, o których można co najwyżej mówić? Kto miałby te cechy ustalać?)

A czym jest kultura (ogólno)polska? W jakim stopniu Polacy gadają o swojej kulturze, a w jakim stopniu są jej rzeczywiście świadomi?
Cytat:
- kultura kaszubska to stały zestaw elementów, także według samych mieszkańców [Kaszub]: język, haft, ceramika, strój regionalny, tańce kaszubskie, tabaka (czy Wy, jako mieszkańcy Kaszub, tak właśnie postrzegacie swą kulturę? Jako zestaw tychże elementów?)

Czy do kultury (ogólno)polskiej zaliczamy przede wszystkim zespół "Mazowsze" i zmiany warty przy grobie nieznanego żołnierza, czy również wzorce zachowań pod budką z piwem? Nicolino, Twoje pytanie jest źle sformułowane. Jako mieszkaniec Kaszub mogę odpowiedzieć wyłącznie w swoim imieniu, ewentualnie próbować stworzyć odpowiedź w imieniu swoich znajomych. Odpowiedź ogólną mogą dać tylko socjologowie po przeprowadzeniu badań.
Cytat:
- Kaszubi dzielą się na elity kreujące „kaszubskość” i zwykłe społeczeństwo, mniej zachowawcze i bardziej otwarte na zmiany płynące z zewnątrz (kim są owe elity? Co to znaczy, że kreują „kaszubskość”? Czy ich wpływ na świadomość etniczną Kaszubów jest duży?)

Moim zdaniem "kaszubskość" jest kreowana przez bardzo wąskie elity; jej źródłem jest niewielka grupa pasjonatów, badaczy i może jeszcze "profesjonalistów", zajmujących się kulturą "ludową" zawodowo (np.: nazwisko folklorysty Leona Roppla jest znane wśród kaszubskich elit, tymczasem przypisuje się mu stwierdzenie, że "na tym trupie można jeszcze zarobić"). Od tych twórców "kaszubskość" jest przejmowana przez osoby traktujące ją instrumentalnie (np. polityków) i w formie przez nich przetworzonej przekazywana "zwykłemu społeczeństwu" (chciałoby się za Jackiem Kurskim powiedzieć "ciemnemu narodowi"). Moje wrażenie, poparte wynikami badań zawartymi w "Cateringu" jest takie, że "zwykłe społeczeństwo" nie podejmuje praktycznie żadnej refleksji nad swoją tożsamością, delegując tę refleksję do lokalnych liderów (prezes oddziału ZKP, kierownik zespołu folklorystycznego, nauczyciel itp.), ci zaś szukają swojego zdania u dalszych autorytetów, w praktyce u któregoś z gdańskich profesorów, ewentualnie jeszcze u twórcy telewizyjnego magazynu poświęconego Kaszubom.

Cytat:
„Wprawdzie przyjechałam z Wybrzeża, ale urodziłam się w Wielkopolsce. Jestem Kaszubką z wyboru ze względu na długi czas zamieszkiwania na obszarze Kaszub”.

(Poniekąd jest to odpowiedź na moje pytanie, powtórzone przez Ewelinę – a mianowiecie, czy Kaszubą/Kaszubką można zostać z wyboru).

Fuj - obrzydzenie we mnie budzi topograficzne wyłącznie, puste kulturowo, określenie "Wybrzeże". Ja mieszkam na POMORZU, rozciągającym się od Gdańska do Roztoki (no, powiedzmy, do Szczecina) i od Bałtyku do Warty i Noteci.

Żeby odpowiedzieć, czy można zostać Kaszubą z wyboru, trzeba najpierw ustalić, co to znaczy "być Kaszubą". Niech więc najpierw - prawie 20 lat po publikacji Latoszka - ustalą to ponownie, socjologowie.


----------------
Stanisław Geppert

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   tożsamość kaszubska nicolina 20.10.2007 17:37
     Re: tożsamość kaszubska Klara 20.10.2007 19:40
       Re: tożsamość kaszubska nicolina 22.10.2007 12:55
     Re: tożsamość kaszubska ekaatz 20.10.2007 19:41
       Re: tożsamość kaszubska slowk 20.10.2007 21:32
     Re: tożsamość kaszubska sgeppert 22.10.2007 13:38
     Re: tożsamość kaszubska ekaatz 22.10.2007 15:43
       Re: tożsamość kaszubska nicolina 25.10.2007 0:14
       » Re: tożsamość kaszubska sgeppert 26.10.2007 20:59
     Re: tożsamość kaszubska bcirocka 27.10.2007 2:08
       Re: tożsamość kaszubska ekaatz 27.10.2007 16:11
         Re: tożsamość kaszubska nicolina 3.11.2007 13:30
           Re: tożsamość kaszubska nicolina 7.11.2007 0:06
             Re: tożsamość kaszubska ekaatz 7.11.2007 9:10
     Re: tożsamość kaszubska ksiac 7.11.2007 19:18
       Re: tożsamość kaszubska ekaatz 13.11.2007 9:04
     Re: tożsamość kaszubska tczewianin 18.11.2007 1:31
       Re: tożsamość kaszubska bcirocka 18.11.2007 19:55
         Re: tożsamość kaszubska tczewianin 19.11.2007 3:02
           Re: tożsamość kaszubska nicolina 24.11.2007 15:52
             Re: tożsamość kaszubska tczewianin 27.11.2007 9:38
       Re: tożsamość kaszubska Alicja 26.11.2007 11:56
         Re: tożsamość kaszubska tczewianin 27.11.2007 9:41

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002