Forum
Losowe zdjęcie
Poparcie dla szkoły w Tuszkowach. Manifestacja w Lipuszu
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Zaduszkowe tradycje i wierzenia...

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
goch
wysłane dnia: 3.11.2007 22:17
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.8.2004
z: Czersk- Słupsk - Borowy Młyn
Wiadomości: 147
Re: Zaduszkowe tradycje i wierzenia...
Zgadza się – wiadomości m.in. o tradycjach zaduszkowych zaczerpnąłem z opracowań: ks. B. Sychty a także prof. Jerzego Tredera z Jego pracy Pt. Frazeologia kaszubska a wierzenia i zwyczaje na tle porównawczym.

Zwyczaje, o których za tymi autorami wspominam należą w większości już do przeszłości, chociaż niektóre z nich- dzisiaj nazywanych przesądami - pamiętam z swego dzieciństwa. a niektóre przysłowia i powiedzenia „zaduszkowe” wiem na przykładzie własnym, że funkcjonują do dzisiaj (spotykam je i sam używam) chociażby Np. to „ZEBE NIE TEN DECH, TOBE CZŁOWIEK JU DOWNO ZDECHŁ". Sam również dotąd Np. unikam, aby nie nałożyć na swe nogi „cedzę korczi - a to nie tylko żeby nie - może uzdrzec dusze na pokuce", a także, aby je odpowiednio ustawiać przy łóżko kładąc się do snu.

W tym roku mój Młody Przyjaciel – Goch – mgr Tomek Łącki z Kiedrowic napisał pod kierunkiem naukowym prof. Jowity Kęcińskiej z Słupskiej Akademii, prace magisterską – „Zwyczaje obyczaje i wierzenia w kaszubskiej wsi Kiedrowice i okolicach”.

Warto po nią sięgnąć by chociażby skonfrontować wyniki jego badań ( czyli co w tym względzie jest jeszcze żywe na Gochach) z ustaleniami sprzed lat dokonanymi chociażby przez prof. B. Sychtę.

Może uda mi się namówić mgr Tomka Łąckiego by podzielił się na naszym Forum z swymi spostrzeżeniami w tym względzie.
Można do niego zwrócić się bezpośrednio pisząc na: t.lacki@lipnica.pl

Zbigniew Talewski/Goch


----------------
„Nigde do zgube
Nie przyńdą Kaszube
Marsz, marsz za wrodziem!
Me trzymome z Bodziem..."
(H. Derdowski – Hymn
Kaszubski)
Pisownia m.in. za "Muzyka Kasz...

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Zaduszkowe tradycje i wierzenia... goch 2.11.2007 18:10
     Re: Zaduszkowe tradycje i wierzenia... nicolina 3.11.2007 13:44
       Re: Zaduszkowe tradycje i wierzenia... sgeppert 3.11.2007 21:05
       » Re: Zaduszkowe tradycje i wierzenia... goch 3.11.2007 22:17

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002