Forum
Losowe zdjęcie
18.07.04. Odpust MB Królowej Kaszub w Sianowie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Hamerscy - nieznan szlachta polska

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
goch
wysłane dnia: 14.12.2007 23:16
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.8.2004
z: Czersk- Słupsk - Borowy Młyn
Wiadomości: 147
Re: Hamerscy - nieznan szlachta polska
Witam

O nazwisku i jego pochodzeniu także w kontekście historyczno – społecznym znajdziesz kompetentne zapisy w opracowaniach prof. Edwarda Brezy.

Interesująca Cię wieś o charakterze „pustek” Chłopowo leży na terenie gminy Brusy, w parafii Kosobudy w sołectwie Huty. Położona ona jest w pobliżu drogi Brusy – Czersk chyba na 5 – 6 km przed krzyżówka na Huty i Rudziny (dalej na Osowo- Karsin).
Teren ten obejmuje szkoła podstawowa w Kosobudach. Podporządkowanie to na historie od czasów pruskich, kiedy to w XIX wieku w Kosobudach ”działały” dwie szkoły „polskojęzyczna” i „pruska – niemiecko języczka”
Monografii
O Hamerskich wspomina się m.in. (a także o Chłopowach ) w monografii napisanej pod redakcją prof. Józefa Borzyszkowskiego ( na pewno w tej z 1988 roku) Pt. Dzieje Brus i okolicy.

Tam wspomina się o

- Augustynie Hamerskim, który przez 46 lat nieprzerwanie był nauczycielem w Męcikale (1856-1902)

- Wincentym von Hamerskim (pochodzącym z Łęga) od 1872 roku długoletnim organiście
bruskim

- Janie Hamerskim – jednym z komendantów konspiracyjnej organizacji Odra, działającego na terenie Białego Boru posługującego się pseudonimem konspiracyjnym: Jotan.


Podczas okupacji mieszkańców Chłopowych (podobnie jak to było na całych Zaborach i Gochach) cechował głęboki patriotyzm, wyrażał się on uczestnictwem mieszkańców tej wsi w konspiracji, w bezpośredniej przynależności do grupy TOW Gryf Pomorski dowodzonej przez Emila Cisewskiego pseud. Sokół, a także wyrażającą się pomocą w utrzymaniu się „Leśnym” z Gryfa. Zapisali się w tym szczególnie m.in. rodziny Gierszewskich, Kuleszów Kowalików. A bezpośrednio w oddziale tym walczyli m.in. właśnie mieszkańcy Chłopów: Józef Zblewski (ps.Sosna)Władysław Kulesza, Józef Zakrzewski, Jan Kuldanek z Chłopów

O bohaterstwie tejże Zaborskiej społeczności często przypłaconej życiem, świadczą m.in. przydrożne obeliski jak te przy tej drodze (Brusy – Czersk ) znajdujące się na wysokości Czarniża i Bielaw, na których uwiecznione są nazwiska pomordowanych przez hitlerowców (Jagdkomando) za te postawy „cywilów” – zwykłych, a jakże przy tym niezwykle bohaterskich synów tej ziemi.

Zbigniew Talewski/Zaborak Goch




----------------
„Nigde do zgube
Nie przyńdą Kaszube
Marsz, marsz za wrodziem!
Me trzymome z Bodziem..."
(H. Derdowski – Hymn
Kaszubski)
Pisownia m.in. za "Muzyka Kasz...

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Hamerscy - nieznan szlachta polska Hamerski_S 11.12.2007 17:20
     Re: Hamerscy - nieznan szlachta polska Hamerski_S 12.12.2007 20:54
     » Re: Hamerscy - nieznan szlachta polska goch 14.12.2007 23:16

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002