Forum
Losowe zdjęcie
Dom Kajfasza
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Tańce kaszubskie

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 3.1.2008 21:37
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Tańce kaszubskie
Rzecz w tym, że zeszyty Szefki są (tak sądzę, bo praktykiem nie jestem) dobrym materiałem na użytek inscenizacji folklorystycznych i niezłym źródłem muzycznym. Natomiast klasyfikacja tańców - te różne obrzędowe, popisowe, oraz historia i znaczenie (dzek - dziki taniec, koseder - pradawny obrzędowy, niemal symbol tożsamości) - to są bajki. Naprawdę polecam wstęp z opracowania Bielawskiego / Mioduchowskiej - tam jest analiza oparta na rzetelniejszym warsztacie.

Zasadniczo można określić w jakich okolicznościach dawniej tańczono, może coś niecoś da się powiedzieć o charakterze tamtych tańców, ale szczegółów muzycznych czy choreograficznych brak. Dlatego właśnie uważam, że temat jest wydumany.

"Hanka sã żeni" to utwór literacki a nie materiał etnograficzny - więc trzeba do niego podchodzić ze spokojem.

Szefka wydał opracowanie o instrumentach używanych na Kaszubach. W zakresie opisu tych instrumentów opracowanie wydaje mi się wiarygodne, bo Szefka opisywał to, co sam widział. Do zakresu stosowania instrumentów też bym podchodził z zaufaniem. Do dywagacji historycznych już nie.

Folklor w literaturze i sztuce wydaje mi się bezpieczniejszy, bo można zrobić niezły przegląd różnych przejawów folkloru (języka, zwyczajów, muzyki, tańców, opisów kultury materialnej), równocześnie zachowując rozsądny poziom "pobieżności" potraktowania tematu.

Ewentualnie można by zrobić np. charakterystykę roku obrzędowego na Kaszubach - tu przyda się również Bielawski / Mioduchowska, tam też jest przyzwoita bibliografia.


----------------
Stanisław Geppert

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Tańce kaszubskie DoRoThEe 31.12.2007 14:38
     Re: Tańce kaszubskie sgeppert 1.1.2008 18:40
       Re: Tańce kaszubskie DoRoThEe 3.1.2008 20:49
       » Re: Tańce kaszubskie sgeppert 3.1.2008 21:37
           Re: Tańce kaszubskie DoRoThEe 4.1.2008 15:22
             Re: Tańce kaszubskie sgeppert 4.1.2008 20:53
               Re: Tańce kaszubskie sgeppert 4.1.2008 20:58
                 Re: Tańce kaszubskie gschramke 6.1.2008 17:46
                   Re: Tańce kaszubskie sgeppert 6.1.2008 20:04
                     Re: Tańce kaszubskie gschramke 6.1.2008 23:04

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002