Forum
Losowe zdjęcie
--04.09.12. Żuławka. Polowa msza św. w języku kaszubskim
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kosowo a sprawa kaszubska

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
iwona
wysłane dnia: 6.3.2008 15:56
Stały bywalec
Zarejestrowany: 23.7.2005
z:
Wiadomości: 52
Re: O tzw. hymie kaszubskim raz jeszcze
Ponieważ Pani Teresa Hoppe z powodów technicznych nie mogła odpowiedzieć Tomaszowi Piechowskiemu, zamieszczam poniżej jej wypowiedź.


Panie Tomaszu,
o hymnie kaszubskim nie tylko Pan może usłyszeć ale również przeczytać. Bez trudu udało mi się znależć w mojej bibloitece trzy pozycje, w których jest mowa o hymnie kaszubskim. Należą do nich "Nowy bedeker kaszubski " Tadeusza Bolduana
w którym pod hasłem Hymn kaszubski autor pisze o marszu kaszubskim H. Derdowskiego, że już od okresu międzywojennego nazywany był hymnem, śpiewanym z szacunkiem na stojąco, jak na hymn ziemi przystało. Nikt tego marsza oficjalnie nie ogłosił hymnem, stał się nim zwyczajowo i mimo prób zastąpienia go innym tekstem i inną melodią obronił się wolą Kaszubów. Tyle Bolduan.
Mam nadzieję, że Pan wie kim był Tadeusz Bolduan.
W materiałach encyklopedycznych Muzyka Kaszub Pani Witosława Frankowska pod hasłem hymn kaszubski napisała: " za właściwy hymn kaszubski uważany jest utwór Feliksa Nowowiejskiego do słów Hieronima Derdowskiego - Tam gdze Wisła od Krakowa". I wreszcie Podręcznik Danuty Pioch zatwierdzony przez właściwego ministra do spraw oświaty i wychowania z rekomendacją prof. dr hab. Edwarda Brezy, prof. dr. hab. Jerzego Tredera, dr. Marka Cybulskiego oraz mgr Wandy Kiedrowskiej w dziale dotyczącym herbu, flagi i hymnu podaje, że za hymn kaszubski uznaje się utwór Hieronima Derdowskiego "Tam gdze Wisła od Krakowa".
Zapewne znalazłabym więcej dowodów pisanych na temat hymnu, ale narazie wystarczy. Natomiast jeżeli chodzi o tradycję to ja akurat od 25 lat ją obserwuję i współtworzę. Przez wszystkie lata największe kaszubskie uroczystości, w tym również pogrzeby sławnych Kaszubów odbywały się przy akompaniamencie tej pięknej i drogiej Kaszubom pieśni. Tak było również na ostatnim zjeżdzie Kaszubów i tak całkiem niedawno nad grobem Aleksandra Majkowskiego. Tyle dowody.
Co mają wobec przytoczonych wyżej faktów znaczyć Pana słowa, " że czuję się nieswojo, gdy słyszę, iż hymnem kaszubskim jest piosnka śpiewana przez konia" tego nie rozumiem. Wciąż się zastanawiam czy jest Pan niedouczony, czy perfidny ignorant?
Natomiast jeżeli chodzi o polską wiarę i polską mowę to wyjaśniam Panu, że Derdowski napisał : Tam gdze Wisła od Krakowa w polskie morze płynie, czyli na obszarze od Krakowa aż do Gdańska (niech Pan sprawdzi czy tam mieszkali kiedykolwiek Kaszubi) tam nie zaginie poska mowa i polska wiara to znaczy katolicka, bo w tamtym czasie przeważnie Niemców kojarzono z ewagelikami a Polaków z katolikami.
Do Kaszubów natomiast odnosi się druga część tej strofy; nigdy do zguby nie przyjdą Kaszuby marsz marsz za wrogiem my trzymamy z Bogiem. Jeżeli Pan ze zrozumieniem przeczyta te piękne słowa to Pan będzie wiedział, że wolą autora było żeby polska mowa i katolicka wiara nigdy nie zginęła (tekst powstał w 1880r,. wtedy Polska była pod zaborami) i pamiętamy,że chodzi o teren od Krakowa po Bałtyk ale w dorzeczu Wisły i żeby istniały Kaszuby i trzymały z Bogiem. Przecież jest to nasze Credo, o które walczyły pokolenia Kaszubów i z którym większość z nas się utożsamia. Hymn kaszubski mimo, że ma wiekową tradycję nie stracił na aktualności ani przesłaniu, które ze sobą niesie.
Takie jest moje zdanie a teraz zapraszam Pana do dyskusji.

P.s. Ja w odróżnieniu od Pana nie brzydzę się pracy społecznej i wszystko co robiłam przez 25 lat dla Kaszub i Kaszubów poświęcam w imię poszanowania i miłości dla mojej Tatczezne.
Teresa Hoppe

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
   Kosowo a sprawa kaszubska thoppegdynia 28.2.2008 21:28
     Re: Kosowo a sprawa kaszubska slowk 28.2.2008 22:23
     Re: Kosowo a sprawa kaszubska CzDark 28.2.2008 23:22
       Re: Kosowo a sprawa kaszubska goch 29.2.2008 12:34
         Re: Kosowo a sprawa kaszubska CzDark 29.2.2008 17:17
           Re: Kosowo a sprawa kaszubska marcinlezmik 2.3.2008 20:35
       Re: Kosowo a sprawa kaszubska BartekChom 8.9.2008 21:56
         Re: Kosowo a sprawa kaszubska Alicja 11.9.2008 22:44
     O tzw. hymie kaszubskim raz jeszcze tczewianin 3.3.2008 0:32
     » Re: O tzw. hymie kaszubskim raz jeszcze iwona 6.3.2008 15:56
         Re: O tzw. hymie kaszubskim raz jeszcze bora 6.3.2008 20:21
           Re: O tzw. hymie kaszubskim raz jeszcze Michal 6.3.2008 22:58
         Re: O tzw. hymie kaszubskim raz jeszcze tczewianin 10.3.2008 20:32
           Re: O tzw. hymie kaszubskim raz jeszcze iwona 11.3.2008 8:46
             Re: O tzw. hymie kaszubskim raz jeszcze tczewianin 11.3.2008 19:42
             Re: O tzw. hymie kaszubskim raz jeszcze CzDark 11.3.2008 23:23

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002