Forum
Losowe zdjęcie
HPIM3789
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     „Podcinanie kaszubskich korzeni”

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
wotoch
wysłane dnia: 10.10.2008 9:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
„Podcinanie kaszubskich korzeni”
Polska Dziennik Bałtycki NORDA 10 października 2008. Wielkimi literami
„Podcinanie kaszubskich korzeni”

‘Czy kaszubski folklor i Kościół przeszkadzają regionalizmowi?
Cytat:
„(...)Tymczasem obserwujemy bardzo niepokojące zjawisko stawiania w opozycji zespoły grające muzykę współczesną wobec grup folklorystycznych. Można by wręcz stwierdzić, że jest to walka ze swoimi korzeniami. (...) Jeden z prominentnych działaczy ZK-P, notabene zasłużony dla kaszubskiej muzyki, stwierdził swego czasu, że nigdy nie założy na siebie kaszubskiego stroju, co zdaje się konsekwentnie realizować.”
Cytat:
„Natomiast zrealizowanie materiału o grupie folklorystycznej w Rodnej Zemi, na co z utęsknieniem czekają tysiące widzów natychmiast spotyka się z miażdzącą krytyką środowiska tak zwanych młodych z ZKP.”
Cytat:
„Napiętnowanie kaszubskiego folkloru, Kościoła i przez ich pryzmat także innych skądinąd bardzo zasłużonych środków promujących kaszubski regionalizm, staje się poważnym problemem ruchu kaszubskiego, który zaczyna się niszczyć od wewnątrz.”

Dotychczas ze spokojem czytałem dosadne artykuły w Nordzie. Coś jednak pękło. „Czekające z utęsknieniem tysiące widzów” zmiękczyły moje serce a nerw rozdarł moją pobłąkaną duszę. Pytanie : Kto z Państwa forumowiczów napiętnuje Kościół kaszubski? Gdzie ta miażdząca krytyka regionalizmu w wydaniu zespołów folklorystycznych? Gdzie Wasze stroje kaszubskie, które już niedługo będą obowiązkowe w szkole, pracy, domu i Kościele? Gdzie to niszczenie od wewnątrz zaspakajane strumieniem pieniędzy z Warszawy na rozwój kultury Kaszubów?

QUO VADIS CASSUBIA?

Dość uprawiania Polityki celem zdobycia władzy absolutnej w ZK-P. Zamiast uczyć dialogu ciągle próbuje się sterować z tylniego siedzenia. Dość politykierstwa w ZK-P. To nie jest prywatny folwark kogokolwiek. To jest największa organizacja pozarządowa w Polsce a jej zachowanie wygląda na działanie komitetu osiedlowego typu ALTERNATYWY 4 (bez urazy) Czy ktoś pomyślał może przez moment że to RODNA ZEMIA mogła się przyczynić do wewnętrznego niszczenia ZKP? Wystarczyło poczytać fora lokalnych gazet na Kaszubach tam padały bardziej dosadne słowa pod adresem RZ i Pana Redaktora niż na tym forum. Tu tylko ciągle prosi się o ludzkie traktowanie własnej kultury a nie ciągłe jej obrzydzanie.
Żyjemy na wspaniałym miejscu na Ziemi i nareszcie ktoś zauważył młode pokolenie widzące trochę inaczej swoją przyszłość. Wielkie doświadczenie starszych ale i młodszych niż ja może się przyczynić do większego zrozumienia własnej kultury. Stawianie na przeciwko siebie młodych i starych prowadzi do zguby każdego. Dlaczego ciągle ludzi w Polsce i na Kaszubach uważa się za głupców strasząc ich Kościołem, kubraczkiem i Rodną Zemią? Dlaczego? Dlaczego tu ciągle myśli się o politykierstwie doczesnym celem zdobycia własnych profitów miast myśleć przyszłościowo o regionie jego rozwoju i co po sobie na nim zostawimy dla naszych dzieci. Nigdy nie myślimy czego oczekujemy od siebie, żeby nie zarzucono nam grzechu zaniechania. Ciągle tylko straszenie piekłem oraz dywersją wewnętrzną sprowokowaną przez młodych niemądrych głupców.
Dobre jest to, że takie teksty prowokują do dyskusji , której brak w ZK-P i nie tylko tam. Bynajmniej jedna strona zaczyna odkrywać karty. Osobiście tekst ten mnie obraża, przyznaje należę do grona tych ciemnych głupców. Jednak się tego nie wstydzę, bo jak wiadomo moja wizja regionu jest zupełnie odmienna. Młodzi też mają prawo głosu. Według mnie jeszcze młodsi już powinni decydować o tym jak cos ma wyglądać. Kaszubi nie lubią jak im się coś narzuca więc dialog jest najlepszym lekarstwem na wszelkie zło. Dialog może dodać skrzydeł wszystkim, którzy rozumieją znaczenie tego słowa, szczególnie gdy chodzi o region.

Marek Wantoch Rekowski – Ciemno na Gochach.


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
 » „Podcinanie kaszubskich korzeni” wotoch 10.10.2008 9:32
     Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” sgeppert 10.10.2008 11:53
       Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” wotoch 10.10.2008 12:01
         Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” tczewianin 10.10.2008 12:44
         Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” sgeppert 10.10.2008 13:09
           Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” m_narloch 11.10.2008 0:16
             Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” Jupcew 11.10.2008 10:33
               Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” wotoch 13.10.2008 8:12
     Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” czorny_pjoter 15.10.2008 8:59
       Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” wotoch 9.11.2008 12:53
     Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” Adam_von_D 11.11.2008 11:25
       Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” bora 11.11.2008 12:51
         Re: „Podcinanie kaszubskich korzeni” Alicja 11.11.2008 19:46

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002