Forum
Losowe zdjęcie
Bogactwo kaszubskiego lasu - borówka
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubskie media - Rodnô zemia i Tedë jo

Poprzedni wątek | Następny wątek
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 11.12.2008 15:50
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Kaszubskie media - Rodnô zemia i Tedë jo
Zajrzałam dziś na stronę ww6.tvp.pl, by obejrzeć ostatni program Ani Cupy, i bardzo się ucieszyłam, zobaczywszy, że są na niej także pliki audio z "Rodną zemią".

Obejrzałam wszystkie 10-minutowe programy "Rodnô zemia" (emitowane od 9.11) i znowu ogarnęła mnie radość - skrócenie audycji wyszło jej na dobre, nabrała tempa, stała się ciekawsza. Nadal jest to rodzaj programu informacyjnego o bieżących wydarzeniach, ale audycja wydaje mi się obecnie lepiej skonstruowana - wokół wyraźnie zarysowanej myśli przewodniej. 9.11 była to jednocząca Kaszubów rola Kościoła katolickiego (duża dawka muzyki wykorzystanej w tym programie i ciekawi mówcy sprawili, że ten program bardzo mi się spodobał - nawet mimo moralizatorskich komentarzy narratora, którego mentorski, pouczający ton mnie drażni). 16 listopada głównym tematem była szkoła i jej rola w podtrzymywaniu i/lub rozwoju języka kaszubskiego i kultury kaszubskiej (tu szczególnie mi się spodobała wypowiedź i kaszubszczyzna pani Jadwigi Hewelt z Przodkowa) oraz kaszubska kuchnia w gdańskim lokalu Velevetka. 23.11 w programie dominowała "miłota" (w literaturze, muzyce i życiu pewnej pary). Program z 30 listopada poświęcono Majkowskiemu i Remusowi. A z audycji z 6.11 zapamiętałam krytykę "młodych Kaszubów", którzy nie cenią kaszubskiego stroju, i dwukrotne pokazywanie ekranu monitora, na którym byliśmy my - forumowicze i nasze wypowiedzi (a właściwie awatar jednego z przystojnych dyskutantów) :)

Miałam pisać o "Tedë jo" z 9 grudnia, a rozpisałam się o drugim programie... W każdym razie mam jeszcze jeden powód do radości - możemy teraz oglądać dwa różne kaszubskie programy, skierowane do różnych grup odbiorców, realizowane przez osoby o odmiennych podejściach do kaszubskości, do świata, do ludzi. A zatem mamy możliwość patrzenia na nasz mały wielki kaszubski świat z dwóch różnych, uzupełniających się perspektyw.

Ostatni program Ani jest o mediach kaszubskich i mediach na Kaszubach, o tym, co jest, i o tym, co będzie - np. o projekcie powstania kaszubskiej telewizji. Obejrzyjcie ten program - jak zawsze jest ciekawy i świetnie zmontowany.
Poprzedni wątek | Następny wątek

Temat: Nadawca Data
 » Kaszubskie media - Rodnô zemia i Tedë jo bcirocka 11.12.2008 15:50
     Re: Kaszubskie media - Rodnô zemia i Tedë jo wotoch 11.12.2008 20:07

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002