Wiadomości - Aktualności - Poświęcenie sztandaru dla oddziału ZK-P w Kolbudach
Losowe zdjęcie
Modlitwa powszechna (2272)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Poświęcenie sztandaru dla oddziału ZK-P w Kolbudach
Wysłane przez: lepusz dnia 29.1.2006 23:50:00 (2523 odsłon)

Szanowni Państwo

Lubòtné Drëszë

Oddział ZK-P w Kolbudach ma zaszczyt zaprosić Państwa na uroczyste poświęcenie sztandaru, które odbędzie się 26.02.2006 r. o godz 14.00. w kościele p/w św. Floriana w kolbudach
Mszę św. odprawi ks. biskup Zygmunt Pawłowicz
Podczas mszy zostaną poświecone również organy koncertowe dla kolbudzkiej parafii, których zakup został dofinansowany przez gminny samorząd.


Kolbudzki oddział ZK-P, a wcześniej klub ZK-P przy oddziale w Przywidzu działa od dwóch lat na terenie gminy Kolbudy, wchodzącej w skład powiatu gdańskiego.Ta część pomorskiej ziemi i jej mieszkańcy przeszli szczególnie trudne koleje losu. W 1920 roku zadano gwałt odradzającemu się państwu polskiemu ustanawiając Gdańsk i przyległe tereny Wolnym Miastem. Wskutek tego Kaszubi zamieszkujący od kilkunastu wieków na terenie dzisiejszej Gminy Kolbudy i Przywidz znalezli się poza głównym obszarem kaszubskim, wchodzącym w skład odrodzonej Polski.
Pomimo tego, że w 1945 ziemie te powróciły do macierzy Polski, a z sąsiednich powiatów kaszubskich masowo napłynęli tu Kaszubi, ziemia ta nie odzyskała na nowo swojej pierwotnej tożsamości.
Dopiero w wolnej i demokratycznej Polsce, również i na tym terenie zaistniały sprzyjające warunki do pielęgnowania bogatej tradycji i kultury kaszubskiej.

W działaniach naszych mottem przewodnim są słowa papieża Jana Pawła II, który przemawiał do nas w Sopocie: "Pragnę raz jeszcze zachęcić was, byście nadal strzegli swojej tożsamości, poprzez podtrzymywanie więzów rodzinnych, pogłębianie znajomości swojego języka i przekazanie bogatej tradycji kaszubskiej młodemu pokoleniu..."

Pragniemy również, aby nasze działania nadały koloryt naszej Gminie, aby stała się ona jeszcze bogatsza kulturowo, a posiadanie zdefiniowanej tożsamości i przynalężność do regionu kaszubskiego stała sie powodem do dumy również i tej części mieszkańców naszej gminy, którzy pochodzą z innych rejonów Polski, a tu znależli swój dom.

Rok 2006 został ogłoszony Rokiem Kaszubskim, a Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie obchodzić będzie 50. lecie swojego istnienia. Na tych uroczystościch pragniemy godnie reprezentować Gminę Kolbudy i nasz oddział, dlatego też tak szybko podjęliśmy decyzję o potrzebie posiadania sztandaru.

Pragniemy poinformować, że Państwo możecie również uwiecznić swoją obecność w tym niepowtarzalnym wydarzeniu w postaci własnej blaszki na drzewcu sztandaru. Dodatkowo nazwiska sponsorów zamieścimy w kronice oddziałowej i na naszej stronie internetowej www.kolbudy.zk-p.pl
Zarząd kolbudzkiego oddziału ZK-P podjął decyzję, że minimalna wpłata to 100zł. Wykonanie blaszek z odpowiednim napisem musimy zlecić z 10. dniowym wyprzedzeniem, dlatego prosimy chętnych o wcześniejszą deklarację.
Wpłatę można przekazać skarbnikowi oddziału w trakcie uroczystości, lub przelać na konto: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Kolbudach 23833500030402040620000001.
Korespondencję proszę kierować na e-mail mwaldoch@go2.pl tel. 604876337

Zapraszamy wszystkich chętnych!

Rôczimë wszëtczich chãtnëch!

Z kaszëbszczima pòzdrówkama
Przédnik partu w Kòlbùdach
Mark Wôłdoch

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002