Wiadomości - Aktualności - Akordeon na płytę
Losowe zdjęcie
Wiele - "U Adama"
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Aktualności : Akordeon na płytę
Wysłane przez: wotoch dnia 3.12.2006 23:01:32 (3014 odsłon)
Aktualności

Z Pawłem Nowakiem, kompozytorem i akordeonistą, po koncercie w „Jasiu Kowalskim” rozmawiał o muzyce kaszubskiej Piotr Dziekanowski z „Kuriera Bytowskiego”.

„Kurier Bytowski” - Podczas koncertu wspomniał Pan o projekcie nagrania płyty z muzyką kaszubską. Ba, zagraliście 3 utwory oparte na tradycyjnych kaszubskich tematach. Skąd takie zainteresowania u muzyka, który na co dzień zajmuje się tangiem, muzyką żydowską, francuską, amerykańską...

Paweł Nowak - Moja rodzina od wielu lat jeździ na wypoczynek do Sulęczyna. Tam stykałem się z kaszubszczyzną, no i przy różnych okazjach grywałem coś kaszubskiego. Jednak prawdziwym przeżyciem było marcowe bicie rekordu akordeonowego w Tuchomiu. Wtedy zobaczyłem, jak głęboko ta muzyka siedzi w Kaszubach. Potem było spotkanie w październiku - tu, w tym lokalu - z Markiem Rekowskim, który namawiał mnie do nagrania płyty kaszubskiej. Najpierw przygotowałem dwa utwory na dzisiejszy koncert.

„Kurier Bytowski” Więc to, co usłyszeliśmy dzisiaj, było pierwszą publiczną prezentacją.

Paweł Nowak Tak. Chcieliśmy sprawdzić, jak ludzie to odbierają. Teraz przygotujemy większy, 50-minutowy projekt na dwa akordeony i być może potem dołożymy jeszcze inne instrumenty. W swoich planach mam też założenie profesjonalnej kapeli kaszubskiej, takiej z zawodowymi muzykami, którzy będą grali folklor ale z różnymi ornamentacjami. Wszystko jednak będzie czytelne, będzie można przy tym śpiewać.

„Kurier Bytowski” - To, co zagraliście dzisiaj, te nieklasyczne aranżacje, bardzo się podobały bytowskiej publiczności. Rozumiem, że tego mamy się spodziewać na Waszej płycie.

Paweł Nowak - Część chcemy zrobić w sposób bardzo czytelny tak, że każdy Kaszeba będzie wiedział, co to za pieśń. Będzie to jednak nieco bogatsze niż tradycyjne granie przeciętnego kaszubskiego akordeonisty. Na płycie pojawią się też inne utwory, takie jak dzisiaj. Ja nie przepadam za kaszubskim techno czy łączeniem jazzu z tą muzyką. Mi się to nie podoba, chociaż chwała wszystkim, którzy promują kaszubskość.

„Kurier Bytowski” - W pracy nad płytą życzymy powodzenia

„Kurier Bytowski” 47(727)

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002