Wiadomości - Aktualności - Jan Trepczyk wraca do Miszewa
Losowe zdjęcie
Wiedeń 2005
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Jan Trepczyk wraca do Miszewa
Wysłane przez: fopke dnia 28.10.2003 19:46:48 (2276 odsłon)
Aktualności

21 października w Miszewie odbyła się uroczystość inaugurująca nadanie Szkole Podstawowej w Miszewie imienia Jana Trepczyka.


„My uczniowie Szkoły Podstawowej w Miszewie uważamy, że Jan Trepczyk jest dobrym wzorem do naśladowania i cieszymy się, że zostanie patronem naszej szkoły” – tak zgodnym chórem wypowiedziały swe zdanie dzieci z miszewskiej szkoły, na zakończenie akademii poświęconej życiu i twórczości poety.
Szkoła Podstawowa w Miszewie przygotowuje się do nadania jej imienia Jana Trepczyka.
Duży wpływ na wybór tego właśnie patrona miał fakt, że Jan Trepczyk w latach 1927-1934 pełnił funkcję kierownika szkoły w Miszewie. Jednak przede wszystkim zadecydowała o tym życiowa postawa poety, jego umiłowanie kaszubskiej ziemi – umiłowanie „piórem”.
Akademia, która odbyła się w szkole w Miszewie 21października br. zainaugurowała rok poświęcony Janowi Trepczykowi. Jej mottem przewodnim był cytat wyjęty z dzieł twórcy: „Pòjmë w przódk z kaszëbizną”. Jej celem natomiast było przybliżenie życia i twórczości poety. Występ rozpoczęto odśpiewaniem „Kaszëbsczi Królowi”, pięknej pieśni religijnej wielbiącej patronkę Kaszubów – Matkę Boską Sianowską. W akademii przeplatały sie wątki biograficzne z recytacją wierszy poety i wyśpiewywaniem pieśni jego autorstwa. Nie zabrakło, znanych chyba każdemu, utworów: „Mòje stronë”, „Hej mòrze, mòrze”i „Gąsórczi”.
Za przygotowanie przedstawienia odpowiedzialne były Elżbieta Pryczkowska i Marta Osowska, które w całe przedsięwzięcie włożyły wiele trudu. Nad oprawą muzyczną czuwał Jerzy Stachurski.
Na akademii obecne były m.in. dzieci Jana Trepczyka i nauczyciele-regionaliści z gminy Żukowo.
- Dziękuję za pracę włożoną w przygotowanie tego widowiska. Rodzina Jana Trepczyka może byc dumna, że ma takiego przodka, którego praca wciąż przynosi owoce – powiedział burmistrz Albin Bychowski, również obecny na akademii.
Podziękowania złożyła też, w imieniu całej rodziny, córka Jana Trepczyka Bogusława Trepczyk-Damps.
Spotkanie było też okazją do złożenia na ręce dyrektora szkoły – Mirosławy Groth, podręczników do nauki języka kaszubskiego zakupionych z inicjatywy Klubu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie za pieniędze zebrane wśród członków Klubu.
Po przedstawieniu odbyła się lekcja pokazowa języka kaszubskiego dla nauczycieli-regionalistów, przeprowadzona przez Elżbietę Pryczkowską, której tematem było wprowadzenie litery „ò”, z wykorzystaniem pieśni „Mòje stronë”.
Dodatkowo odbyły się pierwsze warsztaty z nauczycielami-regionalistami gminy Żukowo, poprowadzone przez Eugeniusza Pryczkowskiego. Tematem wykładu były podstawy ortografii i fonetyki kaszubskiej. Uczestniczki były bardzo zainteresowane tematem, zadawały wiele pytań dotyczących zarówno wymowy jak i pisowni wyrazów.
- Niestety wykładowcy z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzący zajęcia w ramach studium nauki języka kaszubskiego, błędnie zakładają, że słuchacze studium znają doskonale język kaszubski w mowie i piśmie. Dlatego warsztaty takie jak dzisiejsze są bardzo potrzebne – powiedziała Maria Okrój ze SP w Baninie.
Na zakończenie warsztatów ustalono kolejność i czas następnych szkoleń. Najbliższe warsztaty odbędą się za miesiąc w Szkole Podstawowej w Żukowie, gdzie lekcję pokazową poprowadzi Krystyna Rogalewka.

Joanna Lau







Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002