Wiadomości - Ośrodek Kultury Kaszubsko-Pomorskiej - "Wieczór kaszubskiej poezji'"
Losowe zdjęcie
Bòżô Mãka z 1766
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Ośrodek Kultury Kaszubsko-Pomorskiej : "Wieczór kaszubskiej poezji'"
Wysłane przez: anej13 dnia 16.11.2007 20:34:03 (2560 odsłon)

Ośrodek Kultury Kaszubsko- Pomorskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zapraszają na „Wieczór poezji kaszubskiej”, który odbędzie się 28 listopada br. o godz. 18.30 w Filli MBP w Gdyni przy al. Marszałka Piłsudskiego 18. Podczas wspomnianego wieczoru będzie można posłuchać kaszubskiej poezji autorstwa Jana Trepczyka, Alojzego Nagla, Jana Drzeżdżona, Idy Czai, Stanisława Janke i Karoliny Serkowskiej. Utwory przedstawią wspomniane wcześniej poetki: Ida Czaja oraz Karolina Serkowska. Wstęp wolny.

Ida Czaja – utalentowana poetka kaszubska, laureatka wielu konkursów recytatorskich, znakomita interpretatorka literackiej kaszubszczyzny. Debiutowała w 1990 roku w „Tatczëznie”. Jej wiersze były publikowane w Pomeranii, Odrodzie, Gazecie Kartuskiej. Ma w swym dorobku kilka tomików poezji kaszubskiej – „Mòjim mùlkã je kam” (1994), „Przechlastłô Idyla (1999), „Krople krëwi. Dërgnienié” (2007). Twórczość Idy Czai to nie tylko poezja. W 2005 roku Oficyna Czëc wydała „Òbrôzczi na binã”, w których autorka podjęła się przedstawienia znanych bajek m.in. Christiana Andersena w języku kaszubskim. W 2007 roku Ida Czaja zajęła I miejsce w Konkursie prozatorskim im. Jana Drzeżdżona (opowiadanie - „Òtroczëzna”). Poza twórczością literacką jest zawodowo nauczycielką języka polskiego i kaszubskiego w Szkole Podstawowej nr 10 w Gdyni.

Karolina Serkowska – pochodzi z rodziny, której wielu przedstawicieli zajmuje się kaszubską sztuką ludową. Wspomniane zainteresowania przejęła również Karolina Serkowska. Jednak najważniejszą jej pasją jest literatura polska i kaszubska. Swoje pierwsze kroki szczególnie w dziedzinie literatury kaszubskiej stawiała u boku Idy Czai, która zauważyła w niej talent poetycki i prozatorski. Wyróżniona „Laurem poetyckim” pamięci Izabelli Trojanowskiej. Zwyciężała w konkursie „Rodna mòwa” oraz Turnieju Gawędziarskim im. J. Bruskiego w Wielu. Należy do grupy młodych twórców kaszubskich - „Zymk”. Ponadto jest członkiem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Kartuzy”. Obecnie studiuje filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Marzy o wydaniu tomiku wierszy kaszubskich.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002