Wiadomości - Aktualności - Cassubia jak feniks z popiołów
Losowe zdjęcie
Jezus bierze krzyż na swoje ramiona
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Cassubia jak feniks z popiołów
Wysłane przez: sgeppert dnia 15.12.2003 14:28:20 (2651 odsłon)

6 grudnia odbyło się zebranie założycielskie Klubu Młodzieży Kaszubskiej „Cassubia”
- To jest głos młodego pokolenia Kaszubów - mówiono na założycielskim spotkaniu Koła Młodzieży Kaszubskiej „Cassubia”, które odbyło się w Żukowie. Rzeczywiście, głos ten brzmiał donośnie, gdyż członków założycieli jest aż trzydziestu dziewięciu.

- To jest znacznie więcej niż członków naszego Klubu Studenckiego „Pomorania” - przyznał prezes tegoż klubu, Krzysztof Korda, obecny podczas narodzin „Cassubii”.

Te dwa kluby, oprócz najważniejszej idei pracy dla dobra Kaszub, wiąże pewien szczególny wielki fragment historii Kaszub. Mianowicie w 1927 roku Karol Krefft, mieszkaniec podżukowskiego Otomina, założył na Uniwersytecie Warszawskim Korporację Studencką „Cassubia”. Spadkobiercą jej szczęśliwie ocalonego sztandaru została w 1993 roku „Pomorania”, natomiast dziesięć lat później zaszczytne tradycje korporacji przejęła „Cassubia”. Kaszubski ruch młodzieżowy dopełnia klub „Tatczëzna” ze Słupska.

- Mam nadzieję, że wspólnie damy przykład starszym, że młodzi naprawdę chcą dbać o naszą rodną mowę i kulturę - oferowała swą pomoc prezes „Tatczëzny”, Lucyna Reiter.
To, że młodzież z nowego klubu chce działać na rzecz swego regionu jest oczywiste. Świadczy o tym przyjęty na historycznym zebraniu, które odbyło się 6 grudnia br., regulamin koła, w którym zapisano między innymi: „Cele działalności KMK określa statut ZKP. Jednak główna działalność skupiona będzie na integracji młodzieży z terenu gminy Żukowo oraz innych gmin kaszubskich wokół kwestii związanych z wszechstronnym rozwojem tego terenu i społeczności go zamieszkującej”. Ponadto, ujęto także zapis niespotykany w żadnym innym zrzeszeniowym regulaminie, który mówi że „zebrania prowadzone są w języku kaszubskim”.

- Większość działań - jak stwierdziła pierwsza prezes „Cassubii”, Magdalena Bisewska z Miszewa - organizowanych będzie wraz z Klubem ZKP Banino, przy którym koło młodych powstało i będzie funkcjonować.

- Koło ma też zadanie inspirować i wspierać działalność Oddziałów ZKP w Żukowie i Chwaszczynie, a niebawem także powstającego klubu, a w przyszłości zapewne Oddziału ZKP, w Przyjaźni - dodała także prezes, studentka ostatniego roku Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.

Eugeniusz Pryczkowski

Członkowie Założyciele Koła Młodzieży Kaszubskiej 'Cassubia'



Władze „Cassubii”:

Prezes: Magdalena Bisewska
Zarząd: Krzysztof Bartos (Żukowo), Jacek Fopke (Chwaszczyno), Katarzyna Fopke (Chwaszczyno), Ludmiła Gołąbek (Chwaszczyno), Anna Mathea (Miszewo), Sylwester Nagel (Leźno), Renata Pupacz (Czeczewo), Rafał Regliński (Glincz).
Komisja Rewizyjna: Bogusław Galiński, Bogusława Gołąbek, Witold Szmidtke.


Uchwała KMK "Cassubia"

Nikt nie jest w stanie w pełni kochać wielkiej ojczyzny, kto nie kocha swej ojczyzny najmniejszej. Dla nas, młodych mieszkańców gminy Żukowo oraz gmin ościennych, zrzeszonych w Kole Młodzieży Kaszubskiej o historycznej nazwie "Cassubia", Małą Ojczyzną są Kaszuby. Im pragniemy służyć i dla nich pracować dla ogólnego dobra mieszkańców regionu, a zwłaszcza naszych rodzinnych okolic. Swój cel chcemy osiągać poprzez pogłębianie wiedzy o swoim regionie oraz zachęcanie do ogólnej edukacji na poziomie akademickim. Tak przygotowani chcemy służyć mieszkańcom naszej gminy i okolic na wszystkich płaszczyznach życia społecznego, a zwłaszcza edukacyjnej, kulturowej i gospodarczej. Nie uchylamy się od przyjmowania odpowiedzialności za losy naszego regionu, wspierając kształtowanie naszego społeczeństwa na historycznych podstawach kultury europejskiej opartej na wartościach chrześcijańskich tak bardzo bliskich zrębom tożsamości etnicznej Kaszubów. Wielki dorobek naszych przodków i mądrość wybitnych synów tej ziemi są dla nas ogromną wartością, a fundamentem naszej tożsamości etnicznej jest język kaszubski. Ten fragment światowego dziedzictwa jest ważnym czynnikiem stymulującym nasze działania dla dobrej, bogatej kulturowo i gospodarczo, przyszłości naszej Małej Ojczyzny.


Regulamin Koła Młodzieży Kaszubskiej "Cassubia" działającego przy Klubie ZKP Banino (projekt)

1. Koło Młodzieży Kaszubskiej (Karno Kaszëbsczi Młodzëznë), zwanej dalej KMK, założone zostało 6 grudnia 2003 roku z inicjatywy Klubu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie.

2. KMK działa zgodnie ze statutem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przy ZKP Banino.

3. Członkami KMK mogą być ludzie młodzi (minimum 16 lat), którym na sercu leży dobro Kaszub.

4. Członkostwo stwierdza się na podstawie złożenia deklaracji ZKP. Członkowie KSK "Cassubia" uiszczają co najmniej 50% wysokości składki minimalnej określownej przez Zarząd Główny.

5. Cele działalności KMK określa statut ZKP. Jednak główna działalność skupiona będzie na integracji młodzieży z terenu gminy Żukowo oraz innych gmin kaszubskich wokół kwestii związanych z wszechstronnym rozwojem tego terenu i społeczności go zamieszkującej.

6. Koło przyjmuje nazwę "Cassubia" nawiązującą do historycznej nazwy korporacji założonej w Warszawie przez Karola Kreffta, dawnego mieszkańca gminy Żukowo.

7. Najwyższą władzę koła stanowi Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze KMK "Cassubia" (zwane dalej walnym zebraniem), które organizowane jest co najmniej raz na dwa lata. Natomiast ogólne zebrania sprawozdawcze organizowane są co najmniej dwa razy w roku. Zebrania prowadzone są w języku kaszubskim.

8. Pomiędzy walnym zebraniem władzę sprawuje Zarząd KMK, który składa się z prezesa, dwóch wiceprezesów, sekretarza, skarbnika oraz od 2 do 5 członków zarządu. Liczbę członków zarządu każdorazowo ustala walne zebranie w jawnym głosowaniu.

9. Zarząd ma prawo dokooptowywać nowych członków na wakujące miejsca pomiędzy walnymi zebraniami.

10. Zarząd i Komisję Rewizyjną w składzie trzech osób (przewodniczący i dwóch członków) wybiera walne zebranie w tajnym głosowaniu.

11. Na czele zarządu stoi Prezes KMK, który zwołuje zebrania Zarządu Klubu. Prezes KMK jest wybierany w tajnym głosowaniu przez walne zebranie KMK lub wyłaniany spośród członków Zarządu o ile walne zebranie podejmie taką decyzję w jawnym głosowaniu bezpośrednio przed wyborami władz.

12. Ta sama osoba może być prezesem co najwyżej przez dwie kolejne dwuletnie kadencje.

13. Prezes może zostać odwołany przez walne zebranie zwołane na wniosek Prezesa KMK, Zarządu KMK, Komisji Rewizyjnej KMK lub co najmniej jednej trzeciej członków KMK.

14. Zmian w Regulaminie można dokonywać wyłącznie na skutek decyzji walnego zebrania Koła "Cassubia".

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002