Wiadomości - Aktualności - Ukazał się nowy numer "Tek Kociewskich"
Losowe zdjęcie
Jeż Ostrzyckie i Wieżyca
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Ukazał się nowy numer "Tek Kociewskich"
Wysłane przez: Korda dnia 29.12.2009 13:43:44 (2811 odsłon)
Aktualności

W grudniu 2009 roku ukazał się kolejny, już trzeci numer „Tek Kociewskich”. Publikacja zawiera materiały z III Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, które odbyły się w Tczewie w październiku 2009 roku.


Tegoroczny numer zawiera wiele artykułów dotyczących II wojny światowej w związku z przypadającą 70. rocznicą wybuchu. Organizatorzy spotkań zaprosili do Tczewa historyków m.in. z Muzeum Drugiej Wojny Światowej, Muzeum Stutthof i Instytutu Pamięci Narodowej Najważniejsze referaty znalazły się w „Tekach”, a wśród nich wystąpienia m.in. historyków opisujących początek działań wojennych w Tczewie, Szymankowie, Wieluniu czy na Śląsku, a uzupełnia je artykuł o tczewskiej partyzantce Gryfa Pomorskiego. Pozatym w roczniku znalazły się artykuły dotyczące Kociewia i Żuław oraz myśli Lecha Bądkowskiego – ideologa pomorskiej myśli politycznej i prekursora samorządów w Polsce, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w roku 1980. W Tekach znajdują się m.in. teksty związane z planami zwołania Kongresu Kociewskiego i artykuł archeologa na temat odkryć w Tczewie pt. „Na tropie tczewskiego zamku”. Zapraszamy do lektury.

Tegoroczne „Teki Kociewskie” podobnie jak poprzednie zostało wydane drukiem oraz zamieszczone w Internecie, skąd można je pobrać bezpłatnie na stronie Kociewskiej Biblioteki Cyfrowej www.kbi.tczew.pl w zakładce czasopisma, bezpośredni link:
http://www.kaszubi.pl/kbi/download/Kociewskie_Teka3.pdf

Wydawcą „Tek Kociewskich” jest Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Czasopismo zostało dofinansowane ze środków Samorządu Miasta Tczewa i Związku Miast Nadwiślańskich. Prace redakcyjne wykonano we współpracy z Wydawnictwem ZKP.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002