Wiadomości - Kultura - BYTOFFSKY - Szczegóły wydarzeń festiwalowych
Losowe zdjęcie
Zjazd Kaszubów Gdynia 2006 26
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kultura : BYTOFFSKY - Szczegóły wydarzeń festiwalowych
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 27.9.2011 16:40:00 (1607 odsłon)
Kultura

Poniżej zamieszczamy szczegółowy program festiwalu




Czwartek 29.09

„Margarete” Janusz Turkowski (Teatr Kana, Szczecin)
Pomysł na „Margarete” narodził się w czerwcu 2008 r., gdy J. Turkowski przypadkowo wszedł w posiadanie amatorskich filmów nagranych na 8-milimetrowej taśmie, na których utrwalono sceny z życia Niemki, mieszkającej w pobliżu polsko-niemieckiej granicy. Zapis obejmuje lata 60. i 70. Autorowi prezentacji udało się do niej dotrzeć - okazało się, że mieszka na północy Niemiec w jednym z domów spokojnej starości. Pokaz składa się z projekcji filmów z rzutnika multimedialnego i projektora 8mm. Autor opowiada historię związaną z ich znalezieniem i z poszukiwaniami bohaterki filmu, dzieli się także osobistą, prywatną refleksją na temat „śladów pamięci”.
Miejsce: Sala muzeum, godz. 18.00.

„O szkodliwości palenia tytoniu” Mieczysław Giedrojć (Teatr Małych Form, Bydgoszcz)
Mieczysław Giedrojć - kierownik artystyczny Teatru Małych Form w Bydgoszczy, uczestnik Bydgoszcz Buskers Festival, aktor, mim i klaun zaprezentuje się w jednoaktówce napisanej przez Antoniego Czechowa. Tytuł jest równocześnie tematem wykładu bohatera sztuki. Ale to tylko pretekst, bo nie o szkodliwość palenia chodzi. Wykład jest tylko pretekstem do zwierzeń bohatera o nieudanym życiu, despotycznej żonie, nieszanujących go siedmiu córkach. Lekceważony i upokarzany szuka pocieszenia w kieliszku - oczywiście w tajemnicy przed żoną, która mu powtarza, że: „Ciebie bałwanie nie warto nawet karmić”.
Miejsce: Sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, godz. 19.30.

„Zabawa” Teatr Brama (Goleniów)
Autorem „Zabawy” jest Sławomir Mrożek. To historia trzech żądnych rozrywki „parobków”, którzy wdarli się do „świetlicy”. W niej, niestety, nie ma spodziewanej zabawy, nie ma nikogo... To co mozolnie odkrywają półgłówki, publiczność spostrzega od razu. Parobcy nie mogą pokonać w sobie irracjonalnej potrzeby rozrywki, dlatego mielą logiczne sprzeczności. Żmudne rozpoznanie skupia się wreszcie we frustracji i wybucha zwierzęcą agresywnością. Czy zabawa będzie możliwa? Parobcy starają się ją wymyślić...
Miejsce: Sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, godz. 20.30.

Koncert muzyków Teatru Brama (Goleniów)
Po przedstawieniu w BCK aktorzy Teatru Brama zaprezentują się w czwartek jeszcze raz, tym razem na koncercie. Założycielem grupy jest Daniel Jacewicz, siedziba teatru znajduje się w Goleniowie, gdzie zrealizowanych zostało wiele spektakli i projektów artystycznych. Teatr Brama działał początkowo jako koło teatralne, później teatr przy domu kultury, tworząc obecnie znany w Polsce, niezależny teatr alternatywny. Brama większość czasu w roku spędzają na teatralnych podróżach po Polsce i po całym świecie. Ma za sobą około pięciuset występów. Jest laureatem najważniejszych polskich festiwali teatru alternatywnego, m.in: Łódzkich Spotkań Teatralnych (2003 i 2008) Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Studenckich w Teatrze STU w Krakowie (2001 i 2002), Barbórkowych Spotkań Teatralnych w Dąbrowie Górniczej, Festiwalu FAMA w Świnoujściu.
Miejsce: Klub festiwalowy „Jaś Kowalski”, godz. 22.00.

Piątek 30.09

„eksPLoracja” Teatr Krzyk (Maszewo)
Teatr Krzyk - założony w Maszewie w roku 2002 r. przez Marka Kościółka - mogliśmy podziwiać na ubiegłorocznym BytOFFsky w sztuce „Wydech”. Tym razem artyści przyjadą do nas z „eksPLoracją”.
Jako inspirację potraktowano wydarzenia z historii Polski przed rokiem 1989. Twórcy sztuki nie traktują ich jednak jako zbioru popkulturowych gadżetów ani jako wydumanego mitu założycielskiego współczesnej Polski i Europy. Dzielą się swoją refleksją przez pryzmat przeżyć naszych ojców i matek. Zrozumienie decyzji, za które prędzej czy później przychodzi nam zapłacić wysoką cenę, jest mądrością, do której się dochodzi. Nierzadko w sposób bolesny i tragiczny...
Miejsce: Sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, godz. 17.00 .

„Uczucie w dźwięku - Apoteoza” Teatr Brama (Goleniów)
„Uczucie w dźwięku” jest działaniem artystycznym rozpiętym pomiędzy teatrem a muzyką. W spektaklu wykorzystano utwory, które powstały wyłącznie z niepokoju duszy. Jest to zbiór pieśni z Armenii, Gruzji, Ukrainy, Skandynawii, Bałkanów, Korsyki i Hiszpanii. To zaproszenie do wędrówki po świecie skojarzeń. Aktorzy wspominają przyjaciół, odległe kultury, przebyte ścieżki. Każdy obraz, słowo, historia, ruch, melodia i dźwięk są ze sobą powiązane, tworząc bardzo specjalną atmosferę. Spektakl mówi też o miłości, radości, ale również o samotności, a przede wszystkim o wrażliwości. Jest pełen energii i zarazem delikatny i sensualny w odbiorze.
Miejsce: sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, godz. 18.30.

„Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” Jan Peszek (Kraków)
Znany aktor teatralny i filmowy, który wystąpił m.in. w „Ferdydurke”, „Spisie cudzołożnic”, „Ubu Królu”, „Pręgach”, serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”, ze „Scenariuszem...” związany jest od 1976 r. Przez godzinę aktor wygłasza wykład na temat wyobcowania współczesnej sztuki i jej twórców, używając do tego celu nie tylko tekstu, ale niemal każdej części ciała. Do wydobywania dźwięków - bo wykład jest jednocześnie utworem muzycznym i teatralnym - wykorzystuje m.in. plastikową rurę, mokrą szmatę rzucaną o podłogę i przeciąganą przez napięte żyłki, a także drewniany drąg, którym wali o stół. Mówi podwieszony do góry nogami na malarskiej drabinie, z ustami wypełnionymi jabłkiem...
Miejsce: sala widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, godz. 20.30.[/i}

Koncert akordeonowy Borisa Malkovsky`ego
Akordeonistę całkiem niedawno mogliśmy podziwiać na dziedzińcu bytowskiego zamku na festiwalu Cassubia Cantat. Tym razem muzyk zaprezentuje się w bardziej kameralnej scenerii, bo w Klubie festiwalowym.
Boris Malkovsky prezentuje nie tylko współczesną muzykę żydowską, ale też łączy ją z jazzem, folkiem, muzyką klasyczną. Od czwartego roku życia uczył się gry na pianinie, a jako nastolatek poznawał tajniki improwizacji i kompozycji. W jego muzycznej wędrówce towarzyszył mu nie tylko akordeon guzikowy, ale też pianino. Nie bez znaczenia są jego przeprowadzki. Mieszkał w Odessie, Moskwie, Tel-Avivie, od jakiegoś czasu jego domem jest Kraków. Angażował się w projekty teatralne w Izraelu, grał koncerty w wielu krajach europejskich, USA i Chinach, udzielał się na ponad 30 płytach i wydał dwa autorskie albumy.
[i] Miejsce: Klub festiwalowy „Jaś Kowalski”, godz. 22.00.



Sobota 31.09

„Linia powrotu” Teatr Studium Teatralne (Warszawa)
Aktorzy tworzący niezależną grupę teatralną, która w swojej pracy twórczo odnosi się do największych dokonań polskiej awangardy - teatrów Jerzego Grotowskiego i Włodzimierza Staniewskiego, wystąpili na ubiegłorocznym BytOFFsky ze sztuką „Król Kier na wylocie”. Tym razem pokażą „Linię powrotu”.
Główny bohater sztuki myśląc o swoim dzieciństwie widział siebie, jako małego chłopca bawiącego się na ruinach warszawskiego getta. Wtedy dla niego przeszłość niewiele znaczyła. Wyobrażał sobie, że jest Arielem, lotnym duchem, a jego rodzina przeróżnymi postaciami z „Burzy” Szekspira. Mijały lata, w których następowało spustoszenie jego duszy. Nie zdobył się na rekolekcję, na uświadomienie sobie, że jest w sidłach demonów. W końcu przeszłość nabrała dla niego swoistego koloru i przemówiła swoim ciężarem. Zobaczył naiwnymi oczami dziecka utraconą wrażliwość.
Miejsce: sala Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego, godz. 17.30.

„Ulro” Teatr Snów (Gdańsk)
Teatr Snów gościł w Bytowie w 2010 r. z widowiskiem plenerowym „Remus”. W tym roku gdańszczanie zaprezentują „Ulro”, spektakl inspirowany esejem „Ziemia Ulro” Czesława Miłosza.
Ulro - termin zapożyczony od Wiliama Blake’a - to kraina wysoce rozwinięta, w której można zdobyć wiedzę, panują w niej porządek i dyscyplina. Ale czy szczęśliwa? Ulro to też miejsce duchowych cierpień, które musi znosić człowiek okaleczony. Tylko przybysz dostrzega tu zasadniczy brak. „Mieszkałem w Ulro na długo przed tym, nim dowiedziałem się od Blake'a, jak się ta kraina nazywa, ale nie godziłem się na takie miejsce pobytu” - pisze Czesław Miłosz. A jak tę krainę widzą aktorzy z Teatru Snów?
Miejsce: Rynek, godz. 20.45.

Koncert Trifonidis Quartet
Trifonidis na początku czerwca wystąpił w klubie „Jaś Kowalski” w pięcioosobowym składzie. Tym razem przed bytowiakami wystąpi czterech muzyków. Ich liderem jest Maciej Trifonidis Bielawski - kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, realizator dźwięku. Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów usłyszymy sonorystyczne eksperymenty i dzikie jazzowe improwizacje, symfoniczno-filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej. W swojej muzyce twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów.
Miejsce: Klub festiwalowy „Jaś Kowalski”, godz. 22.00.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Piątek 30.09.

Warsztaty teatralne
Odbędą się między godz. 9.00 a 14.00. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 i Szkoły Podstawowej w Pomysku Wielkim wezmą udział w zajęciach „Świat wyobraźni, czyli po prostu teatr”. Warsztaty dla dzieci, wykorzystujące techniki teatralne jako sposoby pobudzania wyobraźni i wyzwalania działań twórczych, poprowadzi Katarzyna Sygitowicz Sierosławska (Teatr Rondo). Gimnazjalistów z „jedynki” odwiedzi Daniel Jacewicz (Teatr Brama), tych z „dwójki” z kolei Marek Kościółek (Teatr Krzyk). W warsztatach pantomimy i ekspresji ciała, które prowadzi Mieczysław Giedrojć (Teatr Małych Form) - weźmie zaś udział młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych.

Wystawa
O godz. 16.30 w foire Bytowskiego Centrum Kultury otwarta zostanie wystawa prac sekcji plastycznej BCK, którą prowadzi Mariola Jakacka.

Sobota 31.09.
Wagabundowy Plac Zabaw
Od godz. 13.00 do 19.00 na bytowskim rynku działania teatralne będzie prowadził Teatr Wagabunda (Kraków). W jego programie znajdują się m.in. pokazy sztuki cyrkowej (w tym żonglerka i akrobatyka), pantomima, spotkanie z klaunem.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002