Wiadomości - Etno - Filologia rosyjska z językiem rusińsko-łemkowskim już od 10 lat
Losowe zdjęcie
Darłowo
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Etno : Filologia rosyjska z językiem rusińsko-łemkowskim już od 10 lat
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 16.12.2011 7:48:19 (3211 odsłon)
Etno

Dziś, 16 grudnia 2011 roku od godz. 18.30 w krakowskim klubie Bakałarz (ul. Ingardena 4) studenci i wykładowcy filologii rosyjskiej z językiem rusińsko-łemkowskim obchodzą piękny jubileusz - 10-lecia istnienia tej filologii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej.
W części oficjalnej wygłosi referat m.in.Tomasz Wicherkiewicz, jego wystąpienie zostało zatytułowane Planowanie językowe a (re?)witalizacja języka łemkowskiego z perspektywy etnofilologadra.
Ponadto wystąpi dziecięcy zespół Ruskiej Bursy „Терочка” oraz studenci z prezentacjami i wspomnieniami. Przewidziane jest też wspólne śpiewanie, zabawy językowe, zagadki i kalambury.

Artur Jabłoński z okazji jubileuszu wysłał do władz Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej, wykładowców i studentów filologii rosyjskiej z językiem rusińsko-łemkowskim następujący list:

Jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz reprezentant mniejszości kaszubskiej żałuję, że nie mogę być obecny na uroczystości z okazji 10-lecia istnienia filologii rusińsko-łemkowskiej, która jest dumą społeczności łemkowskiej w Polsce oraz całego królewskiego miasta Krakowa.
Wasz kierunek jest wzorem do naśladowania dla innych. To doświadczenia filologii rusińsko-łemkowskiej dały podstawy do podjęcia prac zespołu ds. „filologii mniejszościowej” stworzonego w ramach Komisji Wspólnej z jej członków – przy osobistym zaangażowaniu Heleny Duć-Fajfer – oraz przedstawicieli ministerstwa nauki. My, Kaszubi korzystamy z tych doświadczeń tworząc i rozwijając kaszubistykę na Uniwersytecie Gdańskim.
Każdy naród potrzebuje wykształconych filologów, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami przyczyniać się będą do rozwoju języka, który stanowi fundament kultury i tożsamości. Małe narody – takie jak Łemkowie i Kaszubi – rozumieją tę prawdę jeszcze lepiej niż inni. Cieszymy się, gdy nasza mowa rozbrzmiewa w uniwersyteckich aulach, w radiu i telewizji, w szkole i kościele. Ale jeszcze bardziej jesteśmy dumni, gdy słyszymy ją na ulicy i w naszych domach.
Młody, 19-letni poeta kaszubski Adam Hebel tak to opisał:
„Niech nicht mòji mòwie nie zrobi ti krziwdë!
Nie wsadzôj ji w zómczi, le w sztrase ë w jizbë.
Życzę Wam wszystkim, by wasza praca przyczyniała się nieustannie do rozwoju języka rusińsko-łemkowskiego. Nie ustawajcie w wysiłkach i przezwyciężajcie wszystkie trudności!


Portal Nasze Kaszuby dołącza się do życzeń złożonych przez współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.



Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002