Wiadomości - Wydarzenia - Czeczewo. Ożywienie edukacyjne na kaszubskiej wsi
Losowe zdjęcie
Dożynki gminne Konarzyny 2012. Fot. 7.
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Wydarzenia :  Czeczewo. Ożywienie edukacyjne na kaszubskiej wsi
Wysłane przez: fopke dnia 15.3.2004 7:31:11 (2843 odsłon)

Projekt szkoleniowy, podnoszenia kwalifikacji zawodowych mieszkańców wsi w obszarach gmin wiejskich i miejsko-gminnych w 2004 r.,
powstał dzięki wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
w ramach dotacji na podnoszenie i zmianę kwalifikacji zawodowych mieszkańców wsi w obszarach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.
Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia: obsługi komputera – 35 godzin (obsługi komputera oraz Internetu, obsługi programów: edytor tekstu oraz arkusz kalkulacyjny), zdobywania pozarolniczych kwalifikacji zawodowych w zakresie rozwoju przedsiębiorczości- 25 godzin( podstawy prowadzenia działalności gospodarczej, przygotowania do działania na rynku europejskim, pracy z komputerem przy pozyskiwaniu funduszy pomocowych UE).


W gminie Przodkowo, w lutym i marcu b.r. odbyły się cykle szkoleń,
w placówkach oświatowych: w Czeczewie, Szarłacie i Wilanowie.
Ich organizatorami byli: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Firma Qwantum Systemy Zarządzania z Gdańska oraz dyrektorzy w/w szkół we współpracy z Urzędem Gminy w Przodkowie.
Łącznie w szkoleniach wzięło udział blisko 150 kursantów. Wszyscy otrzymali dyplomy ukończenia cyklu szkoleń, z wynikiem pozytywnym.
W Zespole Szkół w Czeczewie w szkoleniu w dniach 23.02- 12.03.br. wzięło udział 48 kursantów.
Tutaj dyplomy ukończenia kursu, w dniu 12 marca b.r., wręczył jego uczestnikom Franciszek Rzeszewicz- przewodniczący RG Przodkowo.
Zajęcia z obsługi komputera prowadziło dwóch wykładowców: w tym nauczyciel ZS w Czeczewie Wojciech Stachurski oraz Mirosław Kamiński ( w zakresie rozwoju przedsiębiorczości i prawa unijnego).

Z wykładowcą, w zakresie rozwoju przedsiębiorczości,
z Mirosławem Kamińskim rozmawiają: Mariola Bokotko i Aleksandra Rzeszewicz ( ucz. gimnazjum w Czeczewie)

- W ostatnim czasie na wsi kaszubskiej, nastąpiło wielkie ożywienie edukacyjne. Rolnicy i mieszkańcy wsi chcą się dokształcać, dlaczego tak się dzieje?
-M. Kamiński: Każdy kto mieszka na wsi, kto słucha radio czy ogląda telewizję ma wiele wątpliwości i pytań. Dotyczą one zmian, jakie nastąpią, szczególnie w rolnictwie, gdy wejdziemy do Unii Europejskiej. Drugi powód to gwałtowny rozwój nowych technologii i takich mediów jak m.in. Internet.
Ten ostatni szczególnie interesuje rolników bo można, na odpowiednich stronach, zapoznać się ze zmianami cen artykułów rolnych m.in. na giełdzie towarowo- warzywnej w Warszawie. Internet także jest pomocny dla osób poszukujących pracy.
- Jakie będą podstawy prowadzenia działalności gospodarczej ?
-M. Kamiński: To zależy jakiej działalności. Obecnie dużo mówi się o rodzajach przedsiębiorczości, innych od uprawy roli czy hodowli zwierząt, takich jak m.in.
agroturystyka, hodowla zwierząt egzotycznych( strusie, daniele). Na dzień dzisiejszy można podjąć każdy rodzaj aktywności ale trzeba wziąć pod uwagę
warunki sprzyjające tym przedsięwzięciom. Musimy pamiętać, że będą one inne np. na Żuławach, inne w górach a jeszcze inne w miejscowościach położonych blisko morza.
- Jak trzeba działać na rynku europejskim ?
-M. Kamiński: Trzeba być konkurencyjnym i na pewno trzeba mieć wiedzę taką samą jak ci, którzy działają tam już wiele lat.
- A jak będzie można otrzymać fundusze pomocowe UE ?
-M. Kamiński: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już od kilku lat wprowadzała w Polsce wiele środków finansowych m.in. fundusze przedakcesyjne SAPHARD( w lutym b.r. zakończono przyjmowanie wniosków).W maju, z chwilą akcesji, pojawią się fundusze strukturalne.
Każdy rolnik czy osoba, która pochodzi z terenów wiejskich i będzie zainteresowana uruchomieniem własnego przedsięwzięcia, będzie składała wnioski o jego wsparcie finansowe w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
-A jakie będzie miejsce w UE kultury regionalnej, w tym kaszubskiej ?
-M. Kamiński: Kaszubi mają swoją bogata historię oraz kulturę duchowa i materialną. Wyznacznikiem tożsamości kultury kaszubskiej jest m.in. język, literatura, sztuka i architektura. Przedsięwzięcia, które się narodzą, by podtrzymać i kontynuować ten dorobek wielu pokoleń, mogą liczyć na wsparcie finansowe UE w ramach funduszy strukturalnych.

- Mamy też nadzieję, że to szkolenie przekona wielu do szybszego zakupu komputera. Dziękujemy za rozmowę.


Wojciech Kreft

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002