Wiadomości - Kultura - Wystawa plenerowa przy wejherowskim pałacu
Losowe zdjęcie
12 Dobiegniew - mnich na winorośli
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Kultura : Wystawa plenerowa przy wejherowskim pałacu
Wysłane przez: Redakcja-ncsb dnia 19.7.2012 17:30:00 (1096 odsłon)
Kultura

Wystawa plenerowa Muzeum Kaszubsko-Pomorskie w Sopocie - dzieło Młodokaszuby Aleksandra Majkowskiego a Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Celem ekspozycji jest propagowanie wiedzy o powstaniu, działalności i o zbiorach Muzeum Kaszubsko-Pomorskiego w Sopocie, założonego przez naczelnego inicjatora Towarzystwa Młodokaszubów - Aleksandra Majkowskiego i równoczesne ukazanie ciągłości trwania jego idei kolekcjonerskiej w aspekcie funkcjonowania dzisiaj Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

We wrześniu 1912 r. Majkowski rozesłał odezwę – „Listę składek” – informację i prośbę o zbiory i składki na rzecz muzeum, określając w niej szczegółową jego rolę. Jest w tej odezwie uzasadnienie lokalizacji muzeum w Sopocie... „Wybraliśmy Sopot dla tego, gdyż tu podczas lata zbierają się liczni zastępcy narodu naszego z pod wszystkich trzech zaborców. Tym Muzeum Kaszubskie ma ułatwić poznanie tych kaszubskich, nadmorskich a tak ważnych kresów Ojczyzny…”
Uroczystego otwarcia muzeum, które mieściło się na pierwszym piętrze kamienicy przy ul. Seestrasse 28 (obecnie ul. Bohaterów Monte Cassino), dokonano 1 lipca 1913 r. Obok ekspozycji muzealnej prezentującej kaszubskie zbiory ludoznawcze równie ważne było otwarcie biblioteki i czytelni. Przy Muzeum działała również - pod kierownictwem Franciszki Majkowskiej - szkółka i pracownia haftów kaszubskich. Muzeum zamknięto w połowie września 1914 r. po wybuchu I wojny światowej.
Wystawa (6 plansz o wymiarach 120x120 cm) prezentowana była po raz pierwszy na Zjeździe Kaszubów w Sopocie - 7 lipca 2012 r., jako wspólna inicjatywa Oddziału ZKP w Luzinie i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko -Pomorskiej w Wejherowie, które jest duchowym spadkobiercą idei muzealnej A. Majkowskiego. Ekspozycję z wielkim zaciekawieniem obejrzały już liczne rzesze turystów, tłumnie odwiedzające Sopot i uczestnicy XIV Zjazdu Kaszubów.
Na dwóch planszach prezentowane są nadruki: unikatowe fotografie zbiorów i wystaw, które zachowały się z sopockiego muzeum, zdjęcia z 1914 r. pracowni haftów kaszubskich, dokumenty, inwentarze muzealne, odezwa A. Majkowskiego, a na czterech planszach reklamuje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie, przedstawiając w języku kaszubskim krótka informację o swojej działalności, urokliwe zdjęcia odrestaurowanego pałacu Keyserlingków, zdjęcia bogatych i różnorodnych zbiorów oraz fotografie z koncertów, konferencji, wernisaży i z samych wystaw.
Obecnie wystawa eksponowana jest przed siedzibą wejherowskiego muzeum. Zapraszamy do jej oglądania do końca sierpnia podczas wakacyjnych spacerów po parku.
Kuratorem wystawy jest kustosz Janina Kurowska.
Ekspozycję przygotowano w ramach obchodów „Roku Młodokaszubów 1912-2012”. Projekt ten został dofinansowany ze środków Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, PKO BP oraz Energii.


tekst Janina Kurowska
foto Anna Tarnowska

Dołączone pliki: _DSC0192.JPG  _DSC0187.JPG 
Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002