Wiadomości - Aktualności - Rok Dwujęzycznego Dziecka - plany na 2015
Losowe zdjęcie
Czerskie Dożynki Gminne Łąg 2008
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Rok Dwujęzycznego Dziecka - plany na 2015
Wysłane przez: Redakcja-nk dnia 14.1.2015 21:01:17 (1088 odsłon)
Aktualności


Kaszëbskô Jednota jest organizacją młodą. Nie tylko dlatego, że powstała w 2011 roku, lecz przede wszystkim ze względu na wiek osób zaangażowanych w działalność stowarzyszenia. 20- i 30-latkowie stanowią większość wśród działaczy Kaszëbsczi Jednotë.



Świadomi faktu, że język to klucz do narodowej kultury Kaszubów, niejednokrotnie uczyli się go sami lub w szkołach. Większość niestety nie miała okazji poznać go od własnych rodziców. Przecież przekaz języka w rodzinach kaszubskich został przerwany. Ten proces trwał w latach 70. i 80. Dzisiejsi 40- i 50-latkowie w dużym procencie po kaszubsku mówić nie potrafią.

Szkoła daje wiele, ale najważniejsza w wychowaniu każdego jest jednak rodzina. Ogłaszając rok 2015 Rokiem Dwujęzycznego Dziecka, Kaszëbskô Jednota chce zachęcić tych, którzy mówią po kaszubsku i mają już małe dzieci, albo planują je mieć, aby wprowadzali w swoich domach model dwujęzycznego wychowania. Sam termin „dwujęzyczność” z resztą nie musimy rozumieć tak literalnie. Po prostu: dzieci dwujęzyczne, to te, które używają co najmniej dwóch języków. Najlepiej, gdy jedno z rodziców rozmawiało będzie z dzieckiem konsekwentnie po kaszubsku, a drugie w języku polskim, niemieckim, czy angielskim, bo przecież Kaszubi żyją także w Niemczech, Kanadzie, czy Wielkiej Brytanii.

To jest oczywiście ogromny wysiłek, ale trzeba go podejmować, jeśli chcemy, by mali Kaszubi poznawali swoje dziedzictwo. Poza tym należy też mieć świadomość innych korzyści jakie przynosi dwujęzyczne wychowanie. Mogą to być zarówno korzyści emocjonalne (element intelektualnego rozwoju), jak i zupełnie praktyczne (lepsza i ciekawsza praca).

Jako organizacja społeczna, Kaszëbskô Jednota będzie chciała w Roku Dwujęzycznego Dziecka współdziałać z mediami, by propagować dwujęzyczny model wychowania. Namawiać do niego i pokazywać plusy takiego działania rodziców. Są cztery zasadnicze projekty, które będziemy chcieli w tym czasie zrealizować.

Pierwszy to projekt pod nazwą „Małe jest piękne”, już realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Nafarroako Ikastolen Elkartea z Kraju Basków. Z tego projektu chcemy przede wszystkim czerpać wiedzę i inspirować się.

dowiedz się więcej o tym projekcie >>
http://kaszebsko.com/basques

Drugi projekt zatytułowany jest „Wakacje z językiem kaszubskim”. Kaszëbskô Jednota otrzymała na to dofinansowanie z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Realizować go będziemy wspólnie z Fundacją „Akademia Głodnica” i Teatrem Zymk. Najkrócej mówiąc będą to kolonie zorganizowanie dla 15. dzieci dwujęzycznych z aktywnym udziałem ich rodziców.

Trzeci projekt związany jest z „Knégòbùsem”, biblioteką na kołach, która w ubiegłym roku odwiedziła kilkadziesiąt szkół na Kaszubach, a teraz pojawi się na jarmarkach i festynach kaszubskich z informacją o tym, jak wychowywać w dwujęzyczności.

dowiedz się więcej o tym projekcie >>
https://www.facebook.com/knegobus

Czwarty projekt dotyczy bardziej naszych tradycji. Jego roboczy tytuł to „Poznaj lepiej Gwiazdora”. Chodzi w nim o to, żeby nieco zamerykanizowana tradycja „Mikołaja” nie wyparła naszego rodzimego Gwiazdora. Ten projekt będziemy realizowali wspólnie z Radiem Kaszëbë.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002