Wiadomości - Aktualności - Odpowiedź na artykuł Piotra Dziekanowskiego
Losowe zdjęcie
Most na Brdzie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Aktualności : Odpowiedź na artykuł Piotra Dziekanowskiego
Wysłane przez: Redakcja-nk dnia 26.7.2015 15:50:55 (984 odsłon)
Aktualności


"...za funkcjonowanie siatki pojęciowej, przy pomocy której dyskutuje się o tym, kim są Kaszubi, odpowiadają w równym stopniu środowiska naukowe oraz elita (inteligencja) kaszubska, co zresztą w pewnej mierze się ze sobą pokrywa." - prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Piotr Dziekanowski, redaktor i wydawca Kuriera Bytowskiego, w tekście opublikowanym w Dzienniku Bałtyckim 25-26 lipca 2015 r. zarzuca Arturowi Jabłońskiemu, że manipuluje rzeczywistością (polemika z "Kaszëbskô - czym jest nowoczesny regionalizm", DB, 18. 07. 2015).

W związku z powyższym informujemy jedynie, że wśród założycieli Kaszëbsczi Jednotë jest 4 spośród 7 redaktorów pisma "Tatczëzna", z czego nasza organizacja jest niezwykle dumna.

W artykule A. Jabłońskiego nigdzie nie znajdujemy słów jakoby Kaszubi byli "niedokształconą masą omamioną przez bandę zaprzedajnych polityków i naukowców" - jak to komentuje P. Dziekanowski. Natomiast to, że elity kaszubskie początku lat 90 (politycy i naukowcy) narzucili narodowi kaszubskiemu swoją wizję "opowieści" o nas, jest faktem niezaprzeczalnym. Pisze o tym w artykule naukowym prof. Cezary Obracht-Prondzyński:
„Otóż należy podkreślić, że za funkcjonowanie siatki pojęciowej, przy pomocy której dyskutuje się o tym, kim są Kaszubi, odpowiadają w równym stopniu środowiska naukowe oraz elita (inteligencja) kaszubska, co zresztą w pewnej mierze się ze sobą pokrywa. To one ostatecznie wypracowały w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku model terminowy, opisujący tę społeczność. Składają się nań takie pojęcia jak: podwójna tożsamość (kaszubska-etniczna, polska-narodowa) język kaszubski (etnolekt) – uznanie językowego statusu mowy kaszubskiej oraz przyznanie mu centralnej pozycji wśród wartości Kaszubów, grupa etniczna (etno-regionalna), Kaszubi jako społeczność długiego trwania. Tak, jak można przy ich pomocy łatwo powiedzieć kim Kaszubi są (Kaszubami, Polakami, mowa jest językiem), tak też łatwo powiedzieć kim oni nie są: Niemcami, mniejszością etniczną, narodem, grupą etnograficzną.”
Zob.: C. Obracht-Prondzyński, Kaszubi – naród „niereprezentowany”, czy reprezentowany „nie-naród”, [w:] Kulturowa odmienność w dziłaniu. Kultury i narody bez państwa, pod. Red.: E. Nowickiej, Kraków 2009, s. 70-71.


Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002