Wiadomości - „Rodnô Zemia” - XV -lecie Magazynu Kaszubskiego
Losowe zdjęcie
HPIM3831
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
„Rodnô Zemia” : XV -lecie Magazynu Kaszubskiego
Wysłane przez: fopke dnia 30.9.2004 21:06:14 (3259 odsłon)

Program „Rodnô Zemia” niemal od początku istnienia podejmował niezliczone działania w celu popularyzacji kaszubskiej muzyki i pieśni.

Zdrzëta: http://www.naszekaszuby.pl/modules/news/article.php?storyid=78&com_id=148&com_rootid=148&com_mode=thread&com_order=1#comment148


Jest to jeden z głównych sposobów na promocję języka, jego zachowanie oraz uczenie wśród młodego pokolenia. Jako że do 1990 roku istniała właściwie wyłącznie kaszubska muzyka folklorystyczna magazyn podjął się zadania inspirowania do twórczości kaszubskich literatów oraz kompozytorów. Pierwsze, niemal prekursorskie, działania w tym zakresie zainicjowała redaktor Izabella Trojanowska, która zrealizowała do programu kilkanaście piosenek Jerzego Stachurskiego, Kaszuby, profesjonalisty, kierownika muzycznego Teatru Miniatura. Piosenki śpiewały dzieci z okolic Pomieczyna i Przodkowa.
To dzieło kontynuowali następcy I.Trojanowskiej: Artur Jabłoński i Eugeniusz Pryczkowski, dla którego, jako poety i członka ZAiKS-u, ta problematyka jest szczególnie bliska. W ciągu niemal piętnastu lat istnienia Rodny Zemi, dzięki temu programowi powstało około 150 nowych piosenek o szerokim wachlarzu tematycznym, dziesiątki teledysków, mnóstwo aranżacji radiowych. Pokłosiem jest między innymi śpiewnik „Piesnie Rodny Zemi”. Z tych piosenek korzysta także radiowy magazyn kaszubski, a przede wszystkim są one już nieodzownym elementem edukacji w setkach szkół na Kaszubach, w których prowadzone są zajęcia regionalne. Śpiewają je liczne zespoły, co najwyraźniej ukazują kolejne edycje corocznego Festiwalu „Kaszëbsczé Spiéwë”. A niektóre grupy powstają wręcz dzięki tym utworom. Tak było w przypadku „Dzôtków Rodny Zemi”. Całkowicie z tego (i wciąż powstającego) repertuaru korzysta młodzieżowy zespół „Prôwda” z Luzina, który właśnie promuje swoją pierwszą płytę „Më jesmë młodi”.
W związku z tak dużym ożywieniem ruchu muzycznego na Kaszubach zrodziła się idea, by zorganizować cykl koncertów promujących te utwory i zespoły, a także związanych z obchodami XV-lecia programu „Rodnô Zemia”. Koncerty będą się odbywać w Teatrze Miniatura w Gdańsku Wrzeszczu, którego dyrektor Konrad Szachnowski z entuzjazmem odniósł się do tej idei oferując daleko idącą pomoc organizacyjną. Koncerty wzbogacone będą przeróżnymi efektami, którymi dysponuje profesjonalna scena. Między innymi na dużym ekranie emitowane będą wypowiedzi oraz zdjęcia dotyczące programu „Rodnô Zemia”, regionu Kaszub oraz koncertujących grup.

Koncert inauguracyjny
Termin: 3 październik 2004 r., godz. 18.
Miejsce: Teatr Miniatura w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Grunwaldzkiej
Główny patronat medialny: Telewizja Polska, Radio Kaszëbë
Organizatorzy: Magazyn kaszubski „Rodnô Zemia”, Teatr Miniatura w Gdańsku, Wójt gminy Luzino

Program:

1. Powitanie i prowadzenie: Eugeniusz Pryczkowski (fragmenty koncertu poprowadzą lektorzy Rodny Zemi: Justyna Lewańczyk, Magdalena Kropidłowska, Tomasz Gafke i Jacek Lange);
2. Otwarcie uroczystości: Dyrektor Tatru Miniatura, Konrad Szachnowski ;
3. Prezentacja historii magazynu „Rodnô Zemia” (z telebimu);
4. Wystąpienia prezesa ZKP, prof. Brunona; Synaka;
5. Koncert Zespołu „Prôwda”. Towarzyszy zespół taneczny „Amazonki” z Luzina;
6. Prezentacja płyty zespołu;
7. Występ „Dzôtków Rodny Zemi”;
8. Zespół „Prôwda”.

Sprzedaż płyt „Më jesmë młodi” odbywa się we foyée teatru.
Próba generalna: 3 październik, godz. 14.00

Kolejne koncerty w a) grudniu lub styczniu - kolędy
b) marcu - pasyjny
c) lipiec zakończenie obchodów w dzień pierwszej emisji

W trakcie obchodów (wiosna-lato 2005) będzie zorganizowana konferencja naukowa na temat: „Magazyn kaszubski «Rodnô Zemia» w życiu regionu”.

Tekst przekôzôł: Tómk Fópka

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002