artykuly-Boże Narodzenie na Kaszubach
Losowe zdjęcie
Studzienice - jezioro o poranku-03
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Boże Narodzenie na Kaszubach
Author: Gość ()
Published: 19.12.2004
Rating 4.91
Votes: 129
Read: 20019 times
Article Size: 2.63 KB

Printer Friendly Page Tell a Friend

Boże Narodzenie to najpiękniejsze święta w kalendarzu kościelnym. Wszyscy cenią sobie ich specyficzny klimat, który roztacza się na wiele dni przed świętami i po 25 grudnia. Chociaż w poszczególnych regionach Polski tradycje i zwyczaje nieco różnią się między sobą, to święto to wszędzie obchodzone jest uroczyście.

„Gòdë” – to określenie okresu świątecznego na Kaszubach między Bożym Narodzeniem a Trzema Królami.

W dzień wigilijny Kaszubi starali się wstrzymywać od jedzenia, dopiero wieczorem siadali do wspólnej godowi wieczerze. Była ona postna i na ogół skromna. U zamożniejszych podawano dawniej do 10 potraw przygotowanych z: grochu, fasoli, maku, suszonych grzybów i owoców, kapusty i ziemniaków. Najważniejszą potrawą były kluski z suszonym owocem i kapusta z grzybami. Specjałem wigilijnym rybaków z półwyspu był gotowany węgorz z kluskami i śliwkami.

Na stół wigilijny kładziono trochę siana a w kąt izby stawiano snop żyta, by zboże w nadchodzącym roku dobrze plonowało.

Dziś w każdym domu kaszubskim jest godnie drzewko przystrojone małymi jabłuszkami, domowymi ciastami (przedstawiającymi zwierzęta i gwiazdki). Trzeba jednak pamiętać, że choinka dawniej nie była znana na Kaszubach. Dotarła tutaj dopiero na początku XX wieku.

Szczególnymi względami wśród Kaszubów cieszyła się chowa(zwierzęta domowe). Jeszcze przed wigilią otrzymywała ona najlepszą paszę, zaś po wigilii okruszyny wigilijnego chleba i klusek z makiem, które też rybom wrzucano do wody a ptakom zaś stawiano w sadzie snop zboża.

Według Kaszubów noc wigilijna obfituje w przeróżne cuda.
W tej nocy m.in. „wszetka chowa może gadac jak ledze”.

W ten dzień, przed północą, wszyscy udawali się na pasterkę. Przed pójściem na nią gbur budził także zwierzęta domowe i drzewa słowami: „Me tero jidzeme na pasterkę, pójta z nama”.

Pierwsze święto Bożego Narodzenia na Kaszubach upływało w gronie rodzinnym. W drugie święto Kaszubi przynosili do kościoła w chusteczkach owies do świecenia. Obsypywali nim później księdza, sąsiadów, podawali zwierzętom by się dobrze chowały resztę mieszali z siewnym ziarnem celem zapewnienia dobrego urodzaju.

Po południu gospodarze udawali się w odwiedziny sąsiedzkie.

Od świąt aż do Trzech Króli kolędowały po wsiach grupy chłopców zwani też „trzej królowie”.

Ile z tych z tych zwyczajów świątecznych dotrwało do dzisiaj -
rozejrzyjmy się dookoła siebie. Wesołych Świąt !

Mariola Bokotko
(autorka jest uczennicą gimnazjum w Zespole Szkół w Czeczewie, gmina Przodkowo)



1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentarze wyrażają poglądy ich autorów. Administrator serwisu nie odpowiada za treści w nich zawarte.
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002