Forum
Losowe zdjęcie
Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 21.10.2011 21:01
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich
Kontynuacja dyskusji ze STRONY

Stojgniew napisał był:

Cytat:
Gryf NIGDY nie był herbem województwa pomorskiego


póżniej Stojgniew napisał

Cytat:
Jak widać wg. najwcześniejszych źródeł z XV wieku, a Długosza, herbem był Orzeł Mieczowy. Jeśli tradycja gryfa została zapoczątkowana przez Paprockiego to jej upowszechnienie się mogło nastąpić dopiero w XVII-XVIII wieku. W każdym bądź razie zachodniopomorski gryf pierwotnie nie był ani herbem dynastycznym Sobiesławiców ani Pomorza Wschodniego - odrębnego tworu politycznych scalonego z odrębnych plemion i zarządzanego przez odrębny ród namiestników.


















Proszę poszukać co Stojgniew napisał o datacji poniższych chorągwi






skany pochodzą z książki Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego: "Polskie herby ziemskie: geneza, treści, funkcje"


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

jozef
wysłane dnia: 21.10.2011 21:43
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich
kolego nie w żadnym XVII wieki tylko tylko prędzej . trochę poszperać i poczytać , a nie zgadywanki ? ,,http://www.kochamszczecin.com/gryflegenda.html
Stojgniew
wysłane dnia: 25.10.2011 21:05
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich
Darku, prawda jest taka, że oboje weszliśmy w ten spór z pozycji pewnych siebie i przekonanych o swojej racji ekspertów, a okazało się, że ani Ty ani ja nie znamy pełnej literatury problemu. To tylko ukazuje jak łatwo ludzie zatrzymują i strzegą w swojej świadomości tych faktów i tez które pasują do ich widzimisię. Trzeba tego unikać.


Ja oparłem się na pracy Dr Wroniszewskiego:

http://www.tucholski.pl/index.php?pid=13

Który wyraźnie stwiedza, iż w XV wieku Długosz jako herb województwa pomorskiego przytoczył Orła Mieczowego... Nie wiem na ile prawdziwa jest teza, iż tradycję gryfa zapoczątkował przez omyłkę Paprocki ale grafika w kronice Bielskiego jak i późniejsze ryciny to już czasy po Paprockim. Na pewno na uwagę zasługuje informacja o chorągwi z XVI wieku - ale jak widać nie jest to chorągiew tylko rycina - skąd pochodzi, i z jakiego okresu? Tego juz nie przytoczyłeś. Warto chyba zwrócić uwagę na źródło, kontekst i okres jej powstania. W każdym razie problem gryfa jako symbolu Pomorza Wschodniego nie okazał się taki jednoznaczny i oczywisty jak na początku dyskusji.


----------------
Niemce ledze, Niemce ledze, a Poelósze bedło,
Jak se bedło rozjuchalo, Wsztkich Niemców poeł....

CzDark
wysłane dnia: 25.10.2011 21:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich
Pisze pod rysunkiem jak byk, że jest to chorągiew z XVI wieku. Wcześniej bezczelnie kłamałeś, że jest ona z późniejszego okresu. Znajduje się ona w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i stanowi ona koronny dowód na to że gryf był herbem województwa pomorskiego. W przypadku choragwi, którą dzierżył chorąży (bannerfuehrer) nie może być mowy o pomyłce, gdyż pomyłka w tym względzie powodowałaby niewyobrażalny chaos przed bitwą i w trakcie bitwy, gdyż pospolite ruszenie z danego województwa nie byłoby w stanie znaleźć odpowiedniego oddziału. Pozostałe ryciny,które zamieściłem stanowią dodatkowy argument, choć nie tak koronny jak chorągiew.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Stojgniew
wysłane dnia: 25.10.2011 21:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Herb województwa pomorskiego w okresie Prus Królewskich
Pisałem tak gdyż zdało mi się, że tak wynika z malego wycietęgo fragmetu ktory udestpnil się w internecie w google books gdyż nie raczyłeś podac ani udostępnic ani zacytować swojego źródła.

Ok. Jeśli jest to autentyczna chorągiew z XVI wieku to nie mamy o czym mówić. W XVI wieku gryf był symbolem woj. pomorskiego. Nie zmienia to chyba jednak zagadnienia opisu u Dlugosza z XV wieku jak i wcześniejszego zróżnicowania herbów wschodniopomorskich za Sobiesławiców.


----------------
Niemce ledze, Niemce ledze, a Poelósze bedło,
Jak se bedło rozjuchalo, Wsztkich Niemców poeł....

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002