Wiadomości - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - Opłatek Zrzeszenia
Losowe zdjęcie
wieczorem w porcie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie : Opłatek Zrzeszenia
Wysłane przez: sgeppert dnia 15.1.2006 1:01:14 (2617 odsłon)

W dniu dzisiejszym w oliwskiej katedrze odbyło się spotkanie opłatkowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Zrzeszeniowy opłatek to tradycyjne rozpoczęcie kolejnego roku działalności organizacji. Prezes A. Jabłoński przedstawił główne działania planowane na ten rok: 19 marca - Dzień Jedności Kaszubów; 7 lipca - Zjazd Kaszubów w Gdyni (mają być dwa pociągi - z Chojnic i Słupska); sierpień - pielgrzymka z Helu na Jasną Górę i dalej do Zakopanego (20 sierpnia); grudzień - jubileusz ZKP. W bieżącym roku obchodzić będziemy 50-lecie ZKP i 60-lecie Kongresu Kaszubskiego w Wejherowie, dlatego sejmik województwa pomorskiego uznał ten rok za rok kaszubski.

Spotkanie poprzedziła msza św. w katadrze, koncelebrowana przez biskupów gdańskiego T. Gocłowskiego i pelplińskiego J. B. Szlagę. Podczas mszy padły słowa o Oliwie - kaszubskim Wawelu, o pojawieniu się Kaszubów w bulli papieża Grzegorza IX w 1238 r., o słowach skierowanych do Kaszubów po wiekach przez kolejnego papieża Jana Pawła II, by jako odwieczni gospodarze tej ziemi strzegli swego dziedzictwa, o tym, że Kaszubi stanowią wyjątkową w Polsce grupę etniczną o odrębnym dziedzictwie i silnej świadomości. Biskup Gocłowski wspominał, że wydając dekret dopuszczający kaszubską liturgię słowa, odrzucał obawy o wspieranie kaszubskiego separatyzmu.

Jeszcze rok temu, przed zjazdem ZKP, w katedrze słychać było słowa przestrzegające przed niepotrzebnym radykalizmem i odrywaniem Kaszubów od polskiej wspólnoty narodowej. Dziś Kaszubi jawili się jako godni "odwieczni gospodarze tej ziemi", w żadnym stopniu nie dostrzegłem obawy, że rozwijanie kaszubskiej tożsamości może być zagrożeniem dla jedności naszego społeczeństwa.

Zobacz zdjęcia

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002