Wiadomości - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - O szkole i samorządach w Miszewie
Losowe zdjęcie
HPIM3681
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie : O szkole i samorządach w Miszewie
Wysłane przez: sgeppert dnia 30.9.2006 8:08:20 (2341 odsłon)

Od kilku miesięcy Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Baninie realizuje projekt pod nazwą „Spotkania z literaturą i muzyką Kaszub”, które najczęściej odbywają się w Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie. W dotychczasowych spotkaniach udział wzięli m.in. kompozytor Jerzy Stachurski, aktor Zbigniew Jankowski, geograf dr Jan Mordawski, poeta i artysta Jerzy Łysk. Gościem ostatniego spotkania z 14 wrześna br. była autorka podręczników do języka kaszubskiego, nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej w Mojuszu - Danuta Pioch. Na spotkanie przybyli włodarze gminy oraz licznie nauczyciele regionaliści z gminy Żukowo, którzy od kilku lat korzystają z podręczników Danuty Pioch, urodzonej w Niestępowie.

- Musimy pochwalić się niemałym sukcesem, jaki osiągamy na polu nauczania języka kaszubskiego – powiedziała we wstępie Mirosława Groth, dyrektor szkoły. – Trzy lata temu mieliśmy jedną grupę a dziś już 80% uczniów uczy się rodzimego języka. Poza tym, że stale rośnie świadomość regionalna naszych uczniów, otrzymujemy z tego tytułu duże pieniądze, które w znacznym stopniu wspierają naszą szkołę.

Uczniowie z tej szkoły należą także do kaszubskiego zespołu wokalno-tanecznego „Spiéwné kwiôtczi”, który pod kierunkiem Heleny Adamskiej zaprezentował utwory współczesnych poetów i kompozytorów kaszubskich. Jeden z nich prezes ZKP w Baninie Eugeniusz Pryczkowski wyraził swój głos na temat nauczania języka kaszubskiego i nauczycieli regionalistów.

- Szkólny regionaliscë, mùszą swiécëc nôjasniészim blôskã, pòdług słów ksãdza Sëchtë: „Kto chce innych rozpalać, sam musi płonąć”. I w wiôldżim dzélu tak prawie je. Kò to jima zawdzãcziwómë to, że mómë ùczbòwniczi rozmajitégò ôrtu, òni téż w wiôldżim dzélu przekłôdają sã do pòmnôżaniô òglowégò dobëtkù lëteraturë naszégò regionu. Le nigdë nie je tak dobrze, żebë ni mògło bëc lepi. Przez òstatné lata Zrzeszenié Kaszëbskò – Pòmòrsczé mô wiôlgą starã ò dosztôłcanié szkólnëch. Pòtrzebë są wiôldżé, ale i sukcesë na tim pòlu téż. Wezmë chòcbë kùrs dlô dorosłëch, na chtëren wnet zacznie chòdzëc nastãpnëch dwasta òsób. Rosce nama tej liczbòwi stón, czas ju nôwëższi zastanawiac sã nad jakòscą, a ò niã trzeba dbac dërch. Kùrsë, pòdiplomòwé studia dôwają czerënk, ale ùczëc trzeba sã dali.

Gość spotkania Danuta Pioch w swoim wystąpieniu podkreślała, że w ciągu ostatnich piętnastu lat, czyli od czasu kiedy język kaszubski zaczął wchodzić do szkół nastąpił bardzo duży postęp w zakresie nauczania tego języka. Jest coraz więcej nauczycieli z odpowiednimi kwalifikacjami, są podręczniki, słowniki i pomoce naukowe. Wszystko to powinno wpłynąć też na jakość nauczania ale zawsze chciałoby się jeszcze więcej.

- Mëszlã, że patron ti szkòłë Jan Trepczik je bùszny z tegò, że jegò cãżkô robòta dlô kaszëbiznë wëdôwô brzôd i dzys mòżemë swòbódno gadac tuwò w tëch mùrach ò lëteraturze, mùzycë i ùczbie kaszëbiznë – powiedziała Danuta Pioch. – Jô bëm zachãcywa téż jinszich szkólnëch do zbiéraniô swòjich materiałów, tak żebë tëch uczbòwników pòwstôwało wiele wicy.


Na spotkaniu pytano właśnie o podręczniki, których nakład niestety się wyczerpał. Autorka oznajmiła, że najwcześniej mogą się one pojawić w przyszłym roku, jest to szczególnie ważne dla szkół, które dopiero zaczynają naukę języka kaszubskiego i podręczniki bardzo ułatwiają tę pionierską pracę. Burmistrz Albin Bychowski zapewniał, że w budżecie każdej szkoły w tej gminie są wydzielone pieniądze na naukę języka kaszubskiego w wysokości 70 zł na każdego ucznia.

- Te pieniądze można przeznaczyć na zakup pomocy, słowników, podręczników a także wyjazdy uczniów na wycieczki krajoznawcze – powiedział burmistrz Gminy Żukowo.
Jest to dobra wiadomość dla nauczycieli regionalistów, którzy do tej pory stale borykali się z brakiem podstawowych pomocy w postaci map, płyt z muzyką i plansz językowych. Rodzice, którzy chcieliby jeszcze swoje dzieci zapisać na naukę języka kaszubskiego, mogą to uczynić najpóźniej do 30 września br. na specjalnym wniosku.

Podczas spotkanie zarządy oddziałów ZKP w Baninie, Chwaszczynie i Żukowie przyjęły wspólne uchwały:

- apel do nauczycieli o współpracę w rozwoju języka kaszubskiego
- o poparciu inicjatywy utworzenia oddziału ZKP w Gdańsku Osowej
- o uznaniu dla obecnych władz gminy Żukowo i poparciu dla Komitetu Wyborczego Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze w nadchodzących wyborach samorządowych.

Elżbieta Pryczkowska

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002