Wiadomości - Kultura i twórczość - Ostańce próśb – projekt badawczo-fotograficzny
Losowe zdjęcie
Kaszubi pod Wiedniem
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kultura i twórczość : Ostańce próśb – projekt badawczo-fotograficzny
Wysłane przez: bcirocka dnia 12.3.2011 12:00:53 (1771 odsłon)

Od 15 sierpnia ubiegłego roku Muzeum Narodowe w Gdańsku uczestniczy w bardzo ciekawym i ważnym projekcie: Ocalić Narodową Spuściznę. Cykl wystaw pt. „Ostańce Próśb”. Pomysłodawcą i managerem projektu jest Waldemar Elwart, pracownik muzeum.
Celem projektu jest propagowanie europejskiej architektury sakralnej: kaszubskich kapliczek, norweskich kościołów stavkirke oraz islandzkich kościołów farmerskich.
Projekt podzielono na kilka części. Część I projektu „W poszukiwaniu kaszubskich kapliczek” jest realizowana od października 2010 roku, a ma zostać zakończona w czerwcu tego roku. Polega na odnalezieniu i sfotografowaniu „możliwie wszystkich” kapliczek, poznaniu ich genezy, odszukaniu ich twórców i zaobserwowaniu, jaką rolę odgrywają w życiu wiejskich społeczności. Uczestnicy projektu chcą w ten sposób „zbadać ich animacyjny charakter oraz potencjał w kreowaniu historii kaszubskich wiosek”.
Wiele już zrobiono, z opisem wykonanych działań można się zapoznać na stronie projektu: http://ostanceprosb.pl .
Także na tej stronie, w zakładce O projekcie, jest 6-minutowy filmik, w którym Danuta Stenka pięknie opowiada o kaszubskich kapliczkach, które nazywa "ostańcami nadziei".

Od grudnia 2010 roku realizowana jest też część II „Fotograficzne portrety kapliczek i kościołów”, w jej ramach są wykonywane „artystyczne portrety wybranych obiektów”, oraz część III „Z kamerą wśród kapliczek”. A teraz uczestnicy projektu wyruszą „W podróż na północ Europy (..). Odwiedzimy naszych partnerów w Norwegii i na Islandii. Instytucje te dysponują bogatą muzealną dokumentacją obiektów sakralnych i prowadzą zakrojoną na szeroką skalę politykę promocji dziedzictwa kulturowego. Chcemy skorzystać z ich doświadczenia, zainicjować dialog międzynarodowy i międzypokoleniowy. Nasz 4-osobowy zespół wyruszy również w podróż po Norwegii i Islandii, by dotrzeć do wszystkich obiektów sakralnych (w Norwegii – do 27 kościołów Stavkirke, a na Islandii – do 7 kościółków farmerskich), dokumentując je etnograficznie i fotograficznie”. W kolejnych miesiącach powstanie internetowa mapa wszystkich obiektów na Kaszubach, w Norwegii i Islandii, zostanie wydany album oraz będzie zorganizowana wystawa.
Projekt ma wielu patronów medialnych, jednym z nich jest miesięcznik "Pomerania", który jak mi się zdaje, niedawno publikował zdjęcia wykonane w ramach tego projektu.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002