Wiadomości - Książki i prasa - „Archiwum morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego"
Losowe zdjęcie
Wiele. 27. Turniej Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Książki i prasa : „Archiwum morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego"
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 9.5.2011 15:03:52 (1563 odsłon)

Od 8 do 15 maja trwa VIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Hasło tegorocznego OTB brzmi: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam, wchodzę”.
W jego ramach we wtorek 10 maja w Bibliotece Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni (ul. Kielecka 7, pok. 225) o godz. 16.30 zostanie otwarta wystawa dzieł Patrona biblioteki oraz prac jemu poświęconych.
O tej samej porze rozpocznie się też spotkanie z dr. Piotrem Dwojackim, który będzie opowiadać "o mało znanych faktach z życia Eugeniusza Kwiatkowskiego". Tego popołudnia w uczelnianej bibliotece zostanie również zaprezentowana książka „Archiwum morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego”. Wyboru tekstów do tej pracy dokonali: prof. Marian M. Drozdowski (ekonomista i historyk, przewodniczący komisji biografistyki Polskiego Towarzystwa Historycznego) oraz dr Piotr Dwojacki (ekspert z dziedziny strategii zarządzania, wykładowca WSAiB oraz szef – organizator Fundacji Eugeniusza Kwiatkowskiego).
Gdyńskie spotkanie będzie się odbywało pod hasłem "Biblioteka Uczelni Kwiatkowskiego otwarta dla wszystkich". Organizatorzy "zachęcają do przynoszenia pamiątek z okresu powstawania Gdyni (stare mapy, plany, pocztówki, fotografie, książki), które mogłyby ubogacić kolekcję Biblioteki".


O książce napisano na stronie WSAiB: „Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego" to 470-stronicowy zbiór dokumentów związanych z obecnością Polski nad morzem od uzyskania niepodległości w 1918 roku. Główną część stanowią prace Eugeniusza Kwiatkowskiego, począwszy od przemówienia na forum Sejmu w lutym 1927 r., przez dorobek związany z polityką Morska II RP (i budową Gdyni), po relacje z odbudowy Wybrzeża z lat 1945-47. Uwzględnione są też nieliczne wypowiedzi z lat późniejszych, aż do 1972 roku. W gronie osób, których wypowiedzi zostały przywołane w „Archiwum" są wybitni przedstawiciele świata literatury (Melchior Wańkowicz, Stefan Żeromski czy Maria Dąbrowska), duchowieństwa (Hilary Jastak, Józef Wrycza) oraz armii i polityki (Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, prezydent Mościcki, gen. Sosnkowski, gen. Orlicz-Dreszer). Przytoczone są także informacje o powstawaniu Wolnego Miasta Gdańska i poszukiwaniu przez Polskę lokalizacji dla portu (zanim wybrano Gdynię).
Źródło informacji: http://www.uczelniakwiatkowskiego.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1390&catid=78&Itemid=18&lang=plnię).

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002