Wiadomości - Kultura i twórczość - Festiwal Cassubia Cantat 2011
Losowe zdjęcie
Panorama Gdyni
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kultura i twórczość : Festiwal Cassubia Cantat 2011
Wysłane przez: Redakcja_nk dnia 22.7.2011 13:10:00 (2552 odsłon)

Do 29 lipca można zgłaszać chęć uczestniczenia w Przeglądzie Konkursowym bytowskiego Festiwalu Cassubia Cantat.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przygotowanie co najmniej 3 utworów opublikowanych na płycie Cassubia Incognita oraz wypełnienie i przesłanie do organizatorów karty zgłoszenia uczestnictwa (w załączeniu) do 29 lipca 2011 r. na adres: Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie, ul. Zamkowa 2, 77-100 Bytów (z dopiskiem „Konkurs Cassubia Cantat”).
Płyta Cassubia Incognita jest dostępna w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie (bezpłatnie) lub można ją pobrać ze strony internetowej: http://muzeumbytow.pl/wydawnictwa.php
Przesłuchania konkursowe odbędą się 14 sierpnia 2011 roku na dziedzińcu bytowskiego zamku, ich wyniki zostaną ogłoszone tego samego dnia, w późnych godzinach popołudniowych. Wówczas także zostaną wręczone nagrody (finansowe).

Dodatkowe informacje można uzyskać, telefonując pod numer 600 44 89 83 lub pisząc na adres jaromir@muzeumbytow.pl
"Idea projektu Cassubia Cantat narodziła się wyniku innego projektu realizowanego w 2009 roku przez Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie, którego założeniem była m.in. digitalizacja kaszubskiej części Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, powstałych podczas (realizowanej w latach 40. i 50. XX w.) Akcji Zbierania Folkloru i wydanie płyty Cassubia Incognita z 98 najcenniejszymi zabytkami muzycznymi tam odnalezionymi.
Celem projektu Cassubia Cantat jest przywrócenie zapomnianych pieśni do funkcjonowania w szeroko rozumianym kaszubskim świecie muzycznym. Skierowany jest zarówno do muzyków jak i muzykantów.
Ogłaszamy konkurs na interpretację 3 utworów z tejże płyty podczas festiwalu Cassubia Cantat. W ten sposób stare, zapomniane pieśni kaszubskie będą miały szansę na nowo wejść do repertuaru kaszubskich zespołów folklorystycznych, tym samym urozmaicając i uatrakcyjniając ich ofertę programową. Działanie to ma również wpłynąć na powrót do kaszubskich źródeł muzycznych, które na przestrzeni lat zostały zapomniane.
Drugim ważnym elementem projektu są skierowane do młodych ludzi działania mające na celu zainteresowanie ich kaszubskim źródłowym materiałem muzycznym. Ten cel zamierzamy zrealizować, tworząc cztery grupy warsztatowe. Będą one miały za zadanie przygotowanie materiału muzycznego inspirowanego nagraniami pieśni z płyty Cassubia Incognita. Chodzi o wypracowanie metody interpretacji materiału źródłowego w nowoczesnej formie, ale w poszanowaniu muzycznej spuścizny kulturowej. Ta atrakcyjna metoda twórcza ma za cel zainteresowanie młodych muzyków tradycją muzyczną i kulturową Kaszub. Materiał ten zaprezentowany zostanie podczas koncertu finałowego jako przykład dobrych praktyk korzystania ze źródeł kultury w twórczości artystycznej.
Nad wybranym przez siebie materiałem muzycznym z płyty Cassubia Incognita pracować będą: Kwartet Jorgi, Olo Walicki z zespołem, grupa muzyczna teatru Nordic Black Theatre z Oslo oraz muzycy z teatru Brama.
Finałem warsztatów ma być prezentacja ich efektów w wieczornej części festiwalu Cassubia Cantat.
Część festiwalowa projektu składać się będzie z dwóch członów.
Pierwszym będą konkursowe wykonania pieśni z płyty Cassubia Incognita przez zespoły i kapele folklorystyczne, czyli powrót tradycyjnej pieśni kaszubskiej do repertuaru typowych zespołów folklorystycznych.
Drugim członem festiwalu będzie prezentacja powarsztatowa młodych zespołów, czyli odnaleziona pieśń tradycyjna stająca się źródłem inspiracji w twórczości młodych muzyków. Festiwal zostanie zarejestrowany, a z materiału w ten sposób pozyskanego wydana zostanie płyta CD Cassubia Cantat.
Ostatnim wydarzeniem zamykającym projekt będzie konferencja Cassubia Cantat (listopad 2011) podczas której, poza prezentacją płyty, wygłoszone zostaną referaty dotyczące muzyki kaszubskiej, dróg jej ewolucji, sposobu jej ożywiania, popularyzowania, źródeł inspiracji.
Na konferencję i dyskusję planujemy zaprosić m.in. uczestników projektu (przedstawicieli i liderów grup folklorystycznych i zespołów młodzieżowych) oraz specjalistów w dziedzinie muzyki.
Festiwal Cassubia Cantat 2011 realizowany będzie w Bytowie (koncerty na dziedzińcu zamkowym) od 12 do 14 sierpnia 2011 r.
13 sierpnia 2011 r., godz. 20 – koncert Prezentacje
Olo Walicki Quintet
Kwartet Jorgi
Nordic Black Theater
Muzycy Teatru Brama
Piotr Kułakowski Jazz Trio
14 sierpnia 2011 r., godz. przedpołudniowe
Przesłuchania konkursowe Festiwalu Cassubia Cantat
Godz. 20 – ogłoszenie wyników konkursu Festiwalu, koncert laureatów
Godz. 21 – koncert, prezentacje powarsztatowe
Olo Walicki Quintet
Kwartet Jorgi
Nordic Black Theater
Muzycy Teatru Brama
14 sierpnia – od godziny 20 do godz. 24
Noc Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie towarzysząca finałowi Festiwalu.
12 sierpnia również rozpocznie się w Bytowie realizacja projektu Teatru Wiczy z Torunia oraz Nordic Black Theater z Oslo pn. Merging – Przenikanie. Muzeum jest partnerem w realizacji projektu".
Wykorzystano materiały otrzymane od organizatorów wydarzenia, którymi są: Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o. Bytów oraz Bytowskie Centrum Kultury.

Strona do wydruku Poleć tę stronę (e-mail)
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002