artykuly-Kamienne kręgi na Pomorzu
Losowe zdjęcie
Herb Gminy Sierakowice
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Kamienne kręgi na Pomorzu
Author: Stanisław Geppert (sgeppert at nigdzie dot eu)
Published: 11.02.2005
Rating 5.31
Votes: 164
Read: 157542 times
Article Size: 3.08 KB

Printer Friendly Page Tell a Friend


Informacja: Tadeusz Grabarczyk, Uniwersytet ŁódzkiKamienne kręgi - obiekty składające się z kilkunastu kamiennych stel ustawionych na obwodzie koła, czasem również z kamieniami w środku okręgu - to charakterystyczny i tajemniczo wyglądający ślad pradziejów Pomorza. W kaszubskiem świecie literackim kręgi są pozostałością po zamieszkujących niegdyś te ziemie stolemach, którzy w tych miejscach sprawowali narady i sądy, a podjęte decyzje upamiętniali ustawionymi kamieniami. Dla wielbicieli wiedzy tajemnej kręgi są dawnymi obserwatoriami astronomicznymi i skupiskami energii. Archeolodzy stwierdzili, że owe kamienie postawili na swoich cmentarzyskach Goci - germański lud przybyły ze Skandynawii, który na Pomorzu przebywał w I - III w. po Chr. pozostawiając materialne ślady określane jako kultura wielbarska. W III - IV w. Goci powędrowali nad Morze Czarne, a następnie uciekając przed Hunami przybyli w obręb Cesarstwa Rzymskiego, osiedlając się na płw. Apenińskim (Ostrogoci) i Iberyskim (Wizygoci). Pomorskim kręgom przypisuje się znaczenie analogiczne jak znanym ze Skandynawii tingom - miejscem plemiennych narad i obrzędów religijnych. Uwaga: wprawdzie gockie kamienne kręgi są budowlami z dużych kamieni, ale nazywanie ich megalitami jest błędem. Określenie "megality" archeolodzy rezerwują do obiektów stworzonych 2 - 3 tys. lat wcześniej, w neolicie. Prawdziwymi megalitami są np. grobowiec komorowy w Borkowie czy grobowce trapezowe w Łupawie.

[Zdjęcia] [Teksty]1. Babi Dół – Borcz, gm. Somonino zobacz

2. Belno, gm. Jeżewo (zniszczone po 1877 r.)

3. Błędowo, gm. Płużnica

4. Bytów (zniszczony ok. 1880 r.)

5. Dąbrowa, gm. Kamień Krajeński (zniszczone)

6. -

7. Grzybnica, gm. Kłanino zobacz

8. Krępsk, gm. Człuchów

9. Leśno, gm. Brusy

10. Lutom, gm. Czersk (zniszczone ok.1894 r.)

11. Odry, gm. Czersk zobacz

12. Osowo Leśne, gm. Lubichowo

13. Podgóry, gm. Kępice (zniszczone ok. 1880 r.)

14. Przodkowo (zniszczone ok. 1874 r.)

15. Starzyska, gm. Osieczna (zniszczone ok. 1875 r.)

16. Węsiory, gm. Sulęczyno zobacz

17. Złe Mięso, gm. Czersk (zniszczone po 1877 r.)


Stanowiska kultury wielbarskiej z kamiennymi kręgami
Hits: 12715 File Size: 27.97 KB
No description for file.
Uploaded: 2004/4/9


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentarze wyrażają poglądy ich autorów. Administrator serwisu nie odpowiada za treści w nich zawarte.

Wysłane przez: Wątek
tgrabar
Wysłano:: 7.11.2008 21:35  Zaktualizowany: 7.11.2008 21:35
 Re: A zachód Pomorza?
Droga Pani Alicjo,
odpowiadam na Pani pytanko, a raczej na kilka pytanek:
1. należy wnikać w kwestię gockiego czy megalitycznego pochodzenia kręgów, archeologia, jak każda nauka podlega rozwojowi i naprawdę już dzisiaj nie uchodzi powielać XIX-wiecznych koncepcji powstałych zresztą w zacnym gdańskim środowisku
Naturforschende Gesellschaft o kręgach z epoki kamienia. Zaręczam, Pani Alicjo, że jest wystarczająco wiele dowodów na skandynawskie pochodzenie kręgów, ale naprawdę nie mogę zanudzać Szaniownych Forumowiczów.
2. Nie dysponujemy żadną mapą, listą i wykazem kręgów na Pomorzu Zachodnim, ponieważ ich tam nigdy nie było. I być nie mogło, ponieważ naprawdę Goci upodobali sobie część wschodnią Pomorza. Czy Pani nie podoba się Szwajcaria Kaszubska?
3. Pani "info" o kręgach na Wolinie i w okolicach Cedyni to przykłady średniowieczne, które z kręgami kamiennymi nie mają nic wspólnego. Może zatem Pani nie martwić się brakiem czasu na potwierdzanie tych (tej?) "info".
4. Pani kolejne (kolejna?) "info" o bliżej nieokreślonej ilości kręgów na Pomorzu Zachodnim
jest nieprawdziwe zaś wschód Pomorza był preferowany z przyczyny bardzo prozaicznej. Po pierwsze od ujścia Wisły, czyli kraju Gothiskandza było znacznie bliżej na Pomorze Wschodnie i po wtóre Goci wchodzili na obszar, który w tym czasie (2 poł. I w. po C hr.) był praktycznie niezamieszkały.
5. De gustibus non est disputandum, ja mam zupełnie inny stosunek do Odrów i Węsiorów ale polecam Pani i Grzybnicę k/Koszalina i Leśno k/ Brus i Babi Dół-Borcz k/Somonina - też są piękne
pozdrawiam tgrabar

Odpowiedzi Wysłane przez: Wysłano:
 Re: A zachód Pomorza? tgrabar 7.11.2008 21:51
 Re: A zachód Pomorza? Alicja 8.11.2008 0:29
    Re: A zachód Pomorza? sgeppert 8.11.2008 12:24
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002